RAT CARINAMA: Kina odgovorila Trumpu carinom od 34 posto, evo što kaže Trump
Kina nije dugo čekala s odgovorom na američke carine najavivši 34% nameta na američke proizvode od 10. travnja. Kina je podnijela i tužbu WTO-u.
Izvor: Media servis
Kina je objavila da će staviti carine od 34% na proizvode iz Sjedinjenih država počevši sa 10. travnja. Kinesko ministarstvo financija ponovilo je da američke carine nisu u skladu s pravilima Svjetske trgovinske organizacije. Upravo zbog toga Kina je uložila tužbu WTO-u zbog američkog poteza navodeći da on “ozbiljno narušava pravila svjetske trgovinske organizacije šteti pravima i interesima članica te podriva multilateralni trgovački sustav zasnovan na pravilima i međunarodni ekonomski red.”
Američki predsjednik je dodavši 34% Kinu ostavio sa 54% carina obzirom na ranijih 20%. Nakon objave Kine međunarodni burzovni indeksi dodatno su potonuli.
Američki predsjednik Trump oglasio se na vlastitoj društvenoj mreži poručio da neće mijenjati politike te da je Kina krivo odigrala sa kontra carinama.
Američki predsjednik iznio je svoja mišljenja o trenutnom trgovinskom ratu i neizvjesnosti te padu tržišta. Tako je rekao da se njegova politika s carinama nikada neće mijenjati. U jednoj od objava Trump je rekao “brojni ulagačima koji ulažu velik novac u SAD poručujem da se moja politika neće mijenjati.”
Trump se osvrnuo na kineski odgovor uvođenjem 34% carina na američke proizvode. “Kina je odigrala krivo – Uspaničili su se. Jedino što si ne mogu priuštiti.”