RADOSTI USKRSA: Za bogatiji blagdanski stol neki će dobiti uskrsnice

Manje od mjesec dana do najskupljeg Uskrsa dosad, uskrsnice u državnim tvrtkama od 100 do 200 eura olakšat će punjenje blagdanskog stola dijelu građana.

Radnici Hrvatskih autocesta dobit će uskrsnicu u iznosu od 200 eura, dok će zaposlenici Hrvatskih cesta primiti 150 eura, piše RTL. Sličan iznos bit će isplaćen radnicima HŽ Putničkog prijevoza i HŽ Infrastrukture – također po 150 eura, dok ukupna predviđena sredstva za HŽ Infrastrukturu iznose oko 790 tisuća eura.

Radnici Pošte, Podravke i HEP-a mogu očekivati 133 eura, dok zaposlenici INA Grupe dobivaju uskrsnicu u vrijednosti 132,72 eura putem INA beneFIT kartice.

U privatnom sektoru situacija je drugačija. Prema glavnoj tajnici Udruge Glas poduzetnika, Branki Prišlić, manje od 50 posto poduzetnika isplaćuje uskrsnice, češće se fokusirajući na božićnice. Iznosi uskrsnica kreću se od 100 do 150 eura, rijetko dosežući 200 eura.

Sindikalist Krešimir Sever ističe kako se velik dio poslodavaca radije odlučuje za darove u naravi, poput šunki i darovnih bonova, što se također računa kao dar u naravi.

Kako bi zadržali radnike, mnogi poslodavci planiraju povećanja plaća i dodatne pogodnosti poput bonusa tijekom godine, pokazalo je istraživanje “Trendovi kretanja plaća i zapošljavanja H1 2025”, koje je proveo Manpower Hrvatska, globalna agencija za selekciju i zapošljavanje.

„U prvoj polovini godine, 76 posto poslodavaca planira povećanje plaća, uglavnom između 6 i 10 posto, a oni koji ne planiraju povećanja, neće ih smanjivati“, izjavio je za RTL Danas regionalni menadžer za mobilnost, Marko Pekčec.

Dok neki sektori stagniraju, drugi bilježe rast. Građevinarstvo (87,5 posto) te turizam i ugostiteljstvo (84,22 posto) prednjače po broju poslodavaca koji planiraju povećanje plaća. Telekomunikacije, elektronika i elektrotehnika također pokazuju pozitivan trend, s 71,43 posto poslodavaca koji najavljuju povećanja.

S druge strane, u sektorima zdravstva i farmacije, preko 70 posto poslodavaca ne planira povećanje plaća. Slična situacija je u trgovini, gdje 30,23 posto ne planira promjene, kao i u IT sektoru, gdje 20,81 posto poslodavaca zadržava postojeće plaće i uvjete rada.

Kao glavni razlog povećanja plaća, 65,7 posto poslodavaca navodi zadržavanje zaposlenika, dok 61 posto ističe inflaciju kao presudni faktor. Dobri individualni rezultati zaposlenika potaknuli su 38 posto poslodavaca na povećanja, dok trećina njih takve odluke temelji na uspješnim poslovnim rezultatima svojih tvrtki. Dodatno, gotovo 30 posto poslodavaca povisuje plaće kako bi privukli nove zaposlenike, pokazuje istraživanje.