PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA: Razni primitivci i manijaci i dalje ih mlate i ubijaju
Nacionalni je dan borbe protiv nasilja nad ženama. U Hrvatskoj se obilježava u znak sjećanja na tragični događaj od 22. rujna 1999. godine, kada su na Općinskom sudu u Zagrebu, tijekom brakorazvodne parnice, ubijene tri žene, a jedna djelatnica suda teško ozlijeđena.
Izvor: Media servis
Premijer Andrej Plenković:”Obilježavanje ovoga dana važno je za senzibiliziranje i edukaciju javnosti te slanje jasne poruke da nasilje nema opravdanja, da se ne smije tolerirati i da ono nije nikakva privatna stvar. Od početka našeg prvog mandata Vlada je poduzimala niz mjera u cilju sprječavanja borbe protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Najrecentnije su izmjene kaznenog zakonodavstva iz ožujka ove godine kojima smo proširili i osnažili prava žrtava i povisili kazne za kaznena djela silovanja, teška kaznena djela protiv spolne slobode i spolne zlouporabe djeteta.”
Uvedeno je i posebno kazneno djelo – teško ubojstvo ženske osobe – femicid za koju je kazna zatvora od najmanje 10 godina do dugotrajnog zatvora, pojasnio je premijer.
“Jasna poruka da nasilje nije prihvatljivo mora dolaziti od svih segmenata društva uključujući od pravosuđa koje je dobilo instrumente za izricanje strogih, odvraćajućih sankcija i vođenje postupaka na način da se snažnije štite prava i interes žrtava- Ono na čemu ćemo kao Vlada nastaviti raditi je jačanje prevencije koja podrazumijeva edukaciju od najranije životne dobi kao i na sustavnom prikupljanje i analizi podataka u vezi s nasiljem nad ženama koje trebaju biti podloga za nove mjere.”
Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je da je samo u prvih osam mjeseci 2024. godine evidentiran je porast broja kaznenih djela nasilja u obitelji za 8,8 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Riječ je o kaznenim djelima koja se najčešće čine nasilničkim ponašanjem u obitelji/između bliskih osoba (tjelesne ozljede, teške tjelesne ozljede, prijetnje i nasilje u obitelji) uključujući ubojstva bliskih osoba. Isto tako, u prvih osam mjeseci 2024. godine evidentiran je porast broja žrtava nasilja u obitelji za 14 % u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Nadalje, u prvih osam mjeseci 2024. godine evidentirano je ukupno 28 ubojstava u kojima je devet ubijenih žena, a od kojih su tri žene ubili njihovi intimni partneri. U istom razdoblju 2023. godine evidentirano je ukupno 17 ubojstava u kojima je bilo pet ubijenih žena, od kojih su tri žene ubili njihovi intimni partneri. S druge strane, u prvih osam mjeseci 2024. godine zabilježeno je smanjenje broja počinitelja i žrtava prekršaja nasilja u obitelji, i to počinitelja za 7,4 % (5.074/2023. na 4.697/2024.) te žrtava za 6% (5.506/2023. godine na 5.178 /2024.) u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Žrtve navedenih djela su u većini osobe ženskog spola.
Aktivnosti Ministarstva unutarnjih poslova
Ministarstvo unutarnjih poslova kontinuirano radi na pronalaženju rješenja za smanjenje nasilja prema ženama kroz sustavne i ciljane aktivnosti i to od onih operativnih, klasičnih represivnih do preventivnih aktivnosti.
Jednako tako, Ministarstvo unutarnjih poslova i Ravnateljstvo policije ulažu kontinuirane napore kako u edukaciju policijskih službenika tako i u nadzorno usmjerivačku djelatnost sve u cilju boljeg prepoznavanja i otkrivanja kaznenih djela povezanih s nasiljem nad bliskim osobama.
Isto tako, tijekom godine policija kontinuirano radi u Nacionalnom kao i u županijskim timovima za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji te gradskim (općinskim) timovima za prevenciju i borbu protiv nasilja i drugih ugroza.
Ogromni napori ulažu se u prevenciju i senzibilizaciju javnosti te ciljanih društvenih skupina, a koju postižemo kroz kontinuiran i sustavan rad te provedbu preventivnih projekata i programa te preventivnih kampanja kao što je kampanja “Lily”. Spomenuta kampanja usmjerena je na sprječavanje nasilja prema ženama i nasilja u obitelji, a dodatno kroz svoje komponente kampanja sadržava i aktivnosti namijenjene osobama muškog spola s ciljem njihove senzibilizacije na temu ravnopravnosti spolova kao i isključivanja svih oblika nasilnog ponašanja.
“Femicide Watch”
Isto tako, tijekom godine, predstavnici Ravnateljstva policije kontinuirano participiraju i aktivno sudjeluju na radnim sastancima Promatračkog tijela za sveobuhvatno nadgledanje, prikupljanje podataka i analizu slučajeva ubojstava žena i izvještavanje – „Femicide Watch“ Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, a na kojem daju aktivan doprinos suzbijanju rodno uvjetovanog nasilja.
Promatračko tijelo bavi se analiziranjem konkretnih slučajeva femicida, unaprjeđenjem prakse postupanja policije u visoko rizičnim slučajevima, suradnjom nadležnih tijela te predlaganjem izmjena kaznenog zakonodavstva vezano uz rodno utemeljeno nasilje od kojih je najznačajnija nedavno uvođenje novog kaznenog djela u Kazneni zakon “Teško ubojstvo ženske osobe”.
Pilot projekt referiranja žrtava na Nacionalni pozivni centar 116 006
I ove godine nastavlja se provedba pilot projekta referiranja žrtava na Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja 116 006. Naime, riječ je o projektu u kojem sudjeluju Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo pravosuđa i uprave i digitalne transformacije te Udruga za podršku žrtvama i svjedocima. Cilj je osigurati praksu da žrtvu, uz njezinu suglasnost, a nakon prijave kaznenog djela policiji, kontaktiraju djelatnici Udruge/NPC-a. U projektu sudjeluju VII. policijska postaja Zagreb, sve policijske postaje Policijske uprave koprivničko-križevačke, bjelovarsko-bilogorske, požeško-slavonske, virovitičko-podravske i ličko-senjske.
EU Direktiva 2024/1385 Europskog parlamenta i Vijeća o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji
U svibnju ove godine Vijeće Europske unije donijelo je prvi zakonodavni akt na razini Europske unije o suzbijanju nasilja nad ženama, DIREKTIVA (EU) 2024/1385 Europskog parlamenta i Vijeća o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Nova EU Direktiva usmjerena je na jačanje mjera za zaštitu žena od svih oblika nasilja. Svrha spomenute Direktive je osigurati sveobuhvatan okvir za učinkovito sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u cijeloj Europskoj uniji kroz jačanje i uvođenje mjera u odnosu na sljedeća područja: definicija relevantnih kaznenih djela i kazni, zaštita žrtava i pristup pravosuđu, potpora žrtvama, poboljšano prikupljanje podataka, prevencija, koordinacija i suradnja. Ova direktiva je dio šireg paketa zakonodavnih inicijativa EU za borbu protiv nasilja i promicanje ravnopravnosti spolova.
Nacionalni plan zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, za razdoblje do 2028. godine
Predstavnici Ravnateljstva policije aktivno participiraju u radnoj skupini za izradu i donošenje novog Nacionalnog plana zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, za razdoblje do 2028. godine i Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana za razdoblje do 2025. godine.
Spomenutim dokumentima pobliže će se definirati prioritetna područja i provedba ciljeva u području zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.