PROSVJETARI U ŠTRAJKU: Najavljen za idući tjedan – traže ispunjenje tri od pet zahtjeva
Dio profesora i učitelja učlanjenih u Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Školski sindikat Preporod i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja idući tjedan započinje štrajk.
Izvor: Media servis
Traže od resornog Ministarstva da ispune tri od njihovih pet zahtjeva. Odzvonilo je šutnji i nezadovoljstvu u školama i na fakultetima. Dio prosvjetara ide u jednodnevni štrajk koji će se održati od 17. do 21. ožujka, a koji će to točno dan biti saznat ćemo 48 sati prije.
Sindikalist Željko Stipić:”Zasad je neka inicijalna ideja da to krene s jednodnevnim štrajkom, nakon toga ide dvodnevni štrajk pa onda višednevni štrajk i naravno štrajk do ispunjenja zahtjeva. Hoće li se u međuvremenu ubaciti neki prosvjed, to će ovisiti o drugoj strani.”Sindikalisti traže da Vlada prihvati barem tri od pet zahtjeva – dva nematerijalna, a to su izuzimanje ocjenjivanja te odgoda modularne nastave u strukovnim školama, kao i barem jedan materijalni – povećanje osnovice od 10%, redefiniranje koeficijenata ili privremeni dodatak.
Profesorica glazbene umjetnosti i povjerenica Preporoda Darinka Gusek:”Daleko na prvom mjestu su koeficijenti jer oni zadiru u sve sustave školstva – i u strukovne škole i na fakultete i u osnovne škole. To je prvo – koeficijenti nama koji radimo u školama znače status, nama s visokom stručnom spremom, s magisterijima, sa znanstvenim magisterijima, s napredovanjima, bez napredovanja, svejedno.”
Poručuju da niti jedan sindikat nije potpisao dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru po kojem osnovica raste 3%+3%. No, premijer Andrej Plenković tvrdi drugačije:
“Ja uvijek apeliram na racionalnost, na razum. To su jedina tri sindikata koja nisu potpisala dodatak o dizanju osnovice za 6% plus sva ona ostala prava. Mislim da nije potrebno, mislim da je ovo sve nepotrebno.”
Sindikate ne brine što će se nastava propuštena za vrijeme štrajka morati nadoknaditi, kao i što štrajk možda neće biti plaćen. Sindikalist Zrinko Turalija:
“To nikada za sindikalne članove ne bi trebala prva tema i prvi problem. Osobno se ne bojim toga jer smo u prošlosti već imali takve prijetnje. Ako se Vlada odluči na takav potez, on će biti kontraproduktivan i naši članovi će se još više angažirati i pozvati da se priključe. Mislim da to nije pametno.”
Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja ponavljaju da nema niti jednog razloga za štrajk, a da su plaće od posljednjeg štrajka povećane 60%. Sindikalist Matija Kroflin pozvao je premijera da dođe na sastanak prosvjetara i čuje probleme profesora:
“(…) da razumije što pogađa jednog redovitog profesora u trajnom zvanju koji je na kraju karijere, koji je nekoć imao plaću recimo suca Vrhovnog suda, a sad ima plaću početnika u sudstvu, plaću osobe koju netko može dohvatiti nakon dvije ili tri godine staža, a ovaj je na kraju karijere. Možda bi mu to uštedjelo vrijeme i spriječilo štrajk.”
Svaki štrajk završi dogovorom, samo je pitanje koliko dugo će ovaj trajati, podsjetimo da je onaj 2019. trajao 36 dana.