PROMET U ZAGREBU: U zadnjih 50 godina nikad manje poginulih

policija-hrvatska

I ove godine nagrađeni su najljubazniji zagrebački vozači. Prije 21 godinu, kada je pokrenuta ova akcija, statistika je govorila o 38 posto savjesnih vozača.

Izvješće: Media servis

Iz godine u godinu taj trend je rastao, a prošle godine policija je zabilježila 68 posto ljubaznih vozača. No kako nam je rekao Viktor Forjan iz zagrebačke policije, nije svaka godina ista. “Od ukupno 21 godine, koliko traje akcija, u svega 4 godine, među kojima je i ova, je došlo do pada broja savjesnih vozača. Unatoč našem trudu i dobrim željama, ne može se ostvariti da svake godine se povećava broj savjesnih vozača. No bitan nam je trend”, rekao je Forjan.

A trend je taj da ljubaznost u prometu ipak raste.”Unatoč ovogodišnjem padu, trend je povećanje broja savjesnih vozača, trend je povećanje prometne kulture, trend je smanjenje broja stradalih u prometnim nesrećama, što bi trebao biti krajnji rezultat. Npr, u prvih 5 mjeseci ove godine na području PU Zagrebačke poginulo je 11 osoba. Nikada u zadnjih 50 godina nije poginulo manje osoba”, kazao je Forjan.

Ova akcija provodi se svake godine u svim većim gradovima u Hrvatskoj. Jedan od nagrađenih vozača je i Jakov Renić, koji svaki dan vozi središtem Zagreba.”Vozim po Cvjetnom, Gajevoj, Teslinoj. Tu su sve pješaci, moram ih pustiti”, istaknuo je Renić.

Esed Žiga profesionalni je taksist. Također je dobitnik priznanja za ljubaznog vozača. Postoji, kaže, mjesto i vrijeme gdje možeš žuriti. No u naseljenim područjima bitno je, poručuje gospodin Žiga, strpljenje pa je isto preporučio i nestrpljivim vozačima.”Preporučio bih da se drže onoga što su učili kada su išli u vozačku školu. Očito to mnogi brzo zaborave. No ne bi trebali”, rekao je Žiga.

Bitna je edukacija zbog čega se i provode ovakve preventivne akcije, ističe predsjednik AK Siget Damir Škaro. Nije, kaže, lako osobito onima koji iz malih mjesta dođu primjerice u Zagreb.”U Zagrebu ima dosta vozača koji nisu navikli voziti u uvjetima velikog grada pa se malo teže prilagode vožnju u kojoj moraju paziti na pješake, semafore, tramvaje”, istaknuo je Škaro.

Mnogi zaboravljaju zlatno pravilo – da su svi sudionici u prometu jednakopravni, a to je regulirano i zakonom, podsjeća Forjan.”Svi sudionici u prometu na cesti, prema važećim propisima, su potpuno jednaki. Nema toga da jedna skupina sudionika u prometu, bilo to pješaci ili neka druga ranjiva skupina u prometu, ima veća prava u odnosu na druge. Svi imamo ista prava. Zakon je taj koji uređuje naš međuodnos. Ovisno o tome koliko taj zakon poštuju sudionici u prometu, o tome ovisi i naša sigurnost”, smatra Forjan.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!