PRESUDA KARADŽIĆU: Doživotni zatvor za vođu bosanskih Srba!
Radovan Karadžić, ratni vođa bosanskih Srba, suočio se s konačnom presudom za najteže ratne zločine počinjene na europskom tlu nakon Drugog svjetskog rata – osuđen je na doživotni zatvor.
Žalbeno vijeće Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, ili ono što je ostalo od Haškog suda donijelo je pravomoćnu presudu bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, više od deset godina nakon uhićenja.
Karadžić je kriv za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja. Osuđen je na doživotni zatvor.
Prizivno vijeće je navelo da je presuda od 40 godina zatvora neadekvatna presuda posebno kada se njegova kazna usporedi s osuđenicima koji su dobili doživotne kazne zatvora.
Žalbeno vijeće je prije toga odbilo sve žalbene osnove Karadžića do sada, osim što je prekršeno pravo na obranu zato što Karadžić nije bio prisutan tijekom posjeta na mjesta zločina.
Inače, sudac Joensen je rekao da obrana nije pokazala da je prvostupanjsko Vijeće pogriješilo u rezoniranju.
Podsjetimo, u prvostupanjskom postupku pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Karadžić je bio osuđen na 40 godina zatvora.
Uz to što je proglašen krivim po točki optužnice koja ga je teretila za genocid u Srebrenici, Karadžića je raspravno vijeće ICTY-a označilo odgovornim i za progon, deportacije, prisilno premještanje stanovništva, istrebljenje i širenje terora kao zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona ili običaja ratovanja.
Prije izricanja presude iz zatvora u Scheveningenu poslao je Novostima četiri svoja aforizma:.
“Ko ujutro proguta svoj ponos, možda nešto i večera.”
“Nova govorna mana: “SPORAZUM se izgovara kao SPORAZIM!”
“On je budala, ali energična budala!”
“A tko stoji iza propalog čovjeka?”
Haški tužitelji u završnim su riječima zatražili da se Karadžića za njegovu presudnu ulogu u zločinima proglasi krivim i osudi na doživotni zatvor. Karadžić je pak tražio oslobađajuću presudu. Predstavnice udruženja “Majke Srebrenice” otputovale su u Haag na izricanje presude.