PREDSJEDNICA: Puno će vode proteći prije nego budemo prijatelji sa Srbijom

Ilustracija
Ilustracija

Vukovar obilježava 26 godina od pada grada nakon 87 dana najkrvavije bitke i opsade u Domovinskom ratu. Tisuće građana došlo se pokloniti žrtvi Vukovara, a tamo je i cijeli državni vrh. Svi oni sudjeluju u Koloni sjećanja.

Izvješće: Željka Gulan (Media servis)

Središnje obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara počelo je okupljanjem i komemorativnim programom “Vukovar – mjesto posebnoga pijeteta” u krugu vukovarske bolnice. Kolona sjećanja uputila se potom Križnim putem do 5,5 kilometara udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata. U Vukovar je stigao cijeli državni vrh. Premijer Andrej Plenković izjavio je da je Vlada u posljednjih godinu dana donijela niz odluka kako bi unaprijedila život u tom gradu te da se sprema i novi zakon o razvoju Vukovara.

“Za 50 posto su povećana sredstva fonda za razvoj Vukovara – uglavnom za gospodarstvo, komunalnu vodnu sturktura, infrasturktura grada, Hrvatska vojska se vratila u grad, otvorio se niz objekata. Nastojimo pomoći svim mjerama. Vladi je Vukovar izuzetno važan, moja komunikacija s gradonačelnikom Penavom je praktički stalna. Omogućit ćemo i ostanak ljudi, al i vraćanje ljudi u grad. Za nas je Vukovar izrazito bitan”, rekao je Plenković.

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović u Vukovar je došla obučene u žute Borovo čizme, takozvane ‘zenge‘ koje su 1991. nosili hrvatski branitelji Vukovara. Rekla je da time želi poručiti da su Vukovaru potrebna radna mjesta za bolju budućnost. Osvrnula se i na odnose Hrvatske i Srbije.

“Rekla sam već nekoliko puta još će puno vode proteći Dunavom prije nego Hrvatske i Srbija mogu govoriti da su prijateljske države, ali to ne znači da ne moramo i ne smijemo razgovarati, dapače. Naša je odgovornost razgovarati i rješavati otvorena pitanja, posebno bolno pitanje nestalih kao humanitarno pitanje koje moramo riješiti što je moguće prije”, rekla je Grabar Kitarović.

U tromjesečnoj opsadi Vukovara poginula su 1624 hrvatska branitelja i civila, a grad je sravnjen sa zemljom. Prema podacima vukovarske bolnice, ranjeno je 1219 branitelja i civila. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenika, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba. I danas se 300-tinjak Vukovaraca nalazi na popisu nestalih.