PRAVILNIK O KUĆNOM REDU: Za buku, galamu i druge bepodopštine uvode se kazne
Put do javnog savjetovanja pronašao je novi pravilnik o kućnom redu u zgradama. Ideja je bolje urediti odnose među suvlasnicima stanova, njihova prava, ali i obaveze odnosno prenijeti svijest o odgovornosti vlasnika stanova za zgrade u kojima žive.
Izvor: Media servis
O ovoj temi razgovarali smo s predsjednikom Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada.
Kako to obično biva, dio građana je čuo da stiže novi pravilnik o kućnom redu, a dio još ne zna o čemu je riječ.
“Vidjela sam da ide i mislim da je uredu. Mislim da sustanari trebaju biti prijazniji jedni prema drugima i da se sve riješi.” “Ne znam o čemu se radi u novom pravilniku. Nisam ga pročitala.”
“Ne znam. Nisam čuo za taj pravilnik. Ne znam što će se događati, ali nadam se da će sve ostati uredu.”
Građani s kojima smo razgovarali se slažu da bi vlasnici stanova trebali više ulagati u održavanje i izgled zgrada u kojima žive. No, pritom postavljaju jedno od bitnih pitanja:
“Od kuda?” “Staro je stanovništvo.” “Staro stanoviništvo, plaće su male, mladi su otišli. Od kuda? Dok platite sve režije i dažbine, ne znam, ostane vam samo za kruh i mlijeko.”
Stanari zgrada moći će uz osnovni dio pravilnika o kućnom redu urediti i vlastita pravila. Predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada, Zdravko Vladanović u razgovoru za Media servis objašnjava da će upravitelji zgrada u roku od tri mjeseca nakon što pravilnik stupi na snagu…
“(…) Izvjesiti na oglasnu ploču pravila o kućnom redu s tom napomenom da u tom razdoblju suvlasnici donose svojom odlukom i posebna pravila. Što to znači? Zakonodavac je predvidio da suvlasnici za svaku zgradu posebno njihove specifične potrebe propišu dakako u skladu sa zakonom i općim pravilima.”
Jer iako su sve zgrade načelno slične, potrebe i želje njihovih stanara se razlikuju. Stoga je neophodno da stanari svake zgrade postignu kakvo takvo suglasje kako po pitanju održavanja zgrade, ali i kažnjavanju onih koji krše kućni red.
“Treba voditi računa prema zakonu da suvlasnici donose međuvlasničkim ugovorom, to je poseban dokument kojim uređuju međusobne odnose, mogućnost penaliziranja onih korisnika u zgradi koji se ne pridržavaju kućnog reda. A ta penalizacija je predviđena u rasponu od 50 do 500 eura. Dakle, neće zgrada moći penalizirati prekršitelja kućnog reda ako to nije predvidjela međuvlasničkim ugovorom.”
Kazne će biti uplaćivane na račun pričuve. No, suvlasnici, najmanje 50 posto njih, će se prvo morati složiti i potpisati izjavu kojom to potvrđuju da netko od susjeda krši kućni red.
Neće se odmah ići u novčano kažnjavanje. Prvo slijede tri opomene koje izriče upravitelj zgrade. Tu je i pitanje onih koji svoje stanove daju u kratkoročni najam, a za što će biti potrebna dvotrećinska suglasnost ostalih suvlasnika. Za one koji su prije početka ove godine registrirali tu djelatnost ostavljen je period prilagodbe od pet godina.
Vladanović naglašava kako to ne znači da oni koji daju stanove u kratkoročni najam idućih pet godina mogu raditi što god žele jer drugi suvlasnici mogu…
“(…) Sankcionirati ih novčano ukoliko se ne pridržavaju kućnog reda. Pa će oni korisnici koji stvaraju buku, galamu, nered, općenito da ne nabrajam sve nepodopštine kakve mogu raditi u zgradi, suvlasnici mogu u mjesec dana izreći i nekoliko penalizacija.”
I toj penalizaciji bi prethodile opomene. Ovo je samo dio novosti koje donosi novi pravilnik o kućnom redu. Pravilnik je u javnom savjetovanju do 20. travnja, a njegovo stupanje na snagu očekuje se u svibnju.