PORTUGAL POBIJEDIO: Vatreni izgorjeli u 117. minuti produžetka – pogodio Quaresma

Hrvatska je reprezentacija u Lensu protiv Portugala igrala osminu finala Europskog prvenstva. Bila je to četvrta međusobna utakmica ovih dvaju suparnika, a druga službena. U dosadašnja tri susreta Hrvatska je upisala tri poraza od Portugala uz poražavajuću razliku pogodaka 0-6. I kada smo se nadali kako ćemo promijeniti tu lošu sreću – nismo uspjeli. Izgubili smo i četvrti put.

Hrvatska i Portugal borili su se za četvrtfinale Eura u kojem čeka Poljska koja je prošla Švicarsku nakon 11-eraca. Ante Čačić se odlučio za početnu postavu koja je odigrali odličnih 90 minuta protiv Turske i 70 protiv Češke.

Hrvatska je dobro počela, ali su Portugalci vrlo brzo umrtvili igru i preuzeli inicijativu. U 15. minuti i prvi korner za njih. Onda u 23, minuti slobodan udarac izborio je Ronaldo, ubacio je Raphael, Pepe je nadvisio Vidu, ali pucao je preko gola s pet-šest metara.

U 30. minuti Perišić je dobio loptu na desnoj strani, ušao u šesnaesterac i pucao u bliži kut Ruija Patricija, ali pogodio je vanjski dio mreže. Tri minute kasnije Jose Fonte je prvo napravio prekršaj na Rakitiću, a potom ga i namjerno nagazio dok je ovaj bio na podu. Sudac nije reagirao. U 41. minuti super lopta Perišića za Strinića koji je tražio Mandžukića u petercu, ali bi bilo bolje da je pucao po golu.

U nastavku Hrvatska i dalje ima posjed lopte. U 50. minuti prva izmjena na utakmici – izašao je Andre Gomes, a ušao Renato Sanches. Odmah zatim sjajna akcija. Perišić je uposlio Strinića, ovaj odigrao dupli pas s Mandžukićem i centrirao, ali Pepe čisti ispred Rakitića. Nakon kornera je pucao Brozović, bez opasnosti za Ruija Patricija. U 57. izigrana je hrvatska obrana, Joao Mario je ostavio loptu za Sanchesa koji s 18 metara puca, ali traljavo.

Onda u 62. prilika utakmice! Srna je ubacio, Vida i Mandžukić su obojica bili na lopti, pucao je Vida glavom, pored stative. Kao da je Mandžukić bio u boljoj prilici. Dvije minute kasnije prilika za Portugal. Nani se ubacio ispred Strinića i pucao ramenom pa nakon toga pao, sudac je pokazao na korner. U 75. Srna je izborio prekršaj, srušio ga je Sanches. Rakitić je izveo udarac, ali su Portugalci blokirali. U 78. prvi žuti karton na utakmici dobio je William Carvalho zbog prekršaja na Brozoviću.

U 87. Joao Mario izlazi, u igri je Ricardo Quaresma. Minutu kasnije reagira Čačić – Nikola Kalinić mijenja Marija Mandžukića.

U produžecima gledamo napada Hrvatske. U 96. prava prilika. Odlična lopta Rakitića za Kalinića, koji promašuje cijela vrata. U 100. minuti Brozović se namjestio na šut i opalio s 25 metara, ali daleko od gola. U 109. Čačić šalje Pjacu umjesto Rakitića. U 113. korner je izveo Brozović, Rui Patricio se zabio u nekog od svojih igrača, a Vida je ostao sam, ali nije uspio pogoditi!

A onda 117. minuta – Portugal vodi 1:0, strijelac je Quaresma.

HRVATSKA: Subašić – Srna, Ćorluka, Vida, Strinić – Badelj, Modrić – Brozović, Rakitić, Perišić – Mandžukić

PORTUGAL: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Jose Fonte, Raphael Guerreiro – Adrien Silva, William Carvalho, Andre Gomes – Joao Mario, Cristiano Ronaldo, Nani

Glavni sudac utakmice bio je Španjolac iz Madrida – Carlos Velasco Carballo.