POGLED NA SABOR: Optužbe, interpelacije, opozivi i preletači

Od 15. srpnja saborski zastupnici su na godišnjem odmoru. Koliko god da su radili, raspravljali, marljivo izbjegavali sjednice ili u sabornici bili prisutni tijelom, a duhom ne, od prošle godine su donesene brojne zakonske izmjene, opet su se redale interpelacije, prijedlozi za opozivima, a svjedočili smo opet i preletačima.

Izvor: Media servis

Nakon prošlogodišnjih izbora, Sabor je velikom većinom glasova donio Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom. Marijana Puljak iz Centra je izjavila da najbolji amandmani nisu prihvaćeni i da će građani biti nasamareni.

“Građani će biti nasamareni, kako oni koji su potresom pogođeni, jer obnova neće biti brza niti kvalitetna niti financijski povoljna, a isto tako će nasamareni biti i ostali građani Hrvatske koji će višestruko skuplje platiti cijenu ove obnove od cijene koštanja iz privatnih investicija za koje Vlada nije imala sluha”.

Zakon krajem prošle godine proširen i na područje Banije. A već tada se počelo pričati o nužnim izmjenama Zakona, što sad misle i oni koji su ga podržali. Na jesen je stigao novi val koronavirusa u zemlji, zbog čega je bilo potrebno promijeniti i saborski Poslovnik u epidemiološki prihvatljiviji oblik, ali ne prihvatljiv oporbi. Dalija Orešković iz Centra jedna je tvrdila da im se ograničava rad u Saboru.

”Ne bi smo olako trebali dopuštati praksu u kojoj se dvije najveće parlamentarne stranke dogovaraju kako će zapravo prigrabiti najveći dio političke pažnje i plijena”.

Nakon lokalnih izbora i slaganja većine po gradovima i županijama neki su se partneri naljutili na HDZ i brzo odljutili, a glas vladajućima donedavnog oporbenjaka Silvana Hrelje iz HSU-a imao je konkretnu cijenu oko milijardu kuna za povećanje obiteljskih mirovina. ”Ja sam okrenuo novi list, novi način rješavanja problem. Koji god epitet da dobijem s ponosom ću ga nositi”.

I vladajući su poslušali, korisnicima obiteljske mirovine omogućit će rad na četiri sata, da dobiju i isplatu mirovina u punom iznosu, a izmjene stupaju na snagu u rujnu. Tvrda kohabitacija između predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića prelila se i na djelovanje Sabora i izbor predsjednika Vrhovnog suda. Milanovićeva kandidatkinja Zlata Đurđević bez HDZ-ove podrške nije prošla glasanje.

”Niti sam prekršila zakon niti sam prekršila Ustav niti sam sudjelovala u protuzakonitoj proceduri”. A ni ovaj put nije nedostajalo interpelacija i prijedloga za opozivom i svi prozvani su preživjeli. Između ostaloga zbog afere Krš-Pađene na udaru su bili Vlada i ministra gospodarstva Tomislava Ćorića. ”Ideja da za ovaj projekt okrivite Vladu Andreja Plenkovića i na nas prebacite odgovornost za činjenje ili nečinjenja u proteklim vladama apsolutno ne dolazi u obzir”.

Oporba je htjela srušiti ministra zdravstva Vilija Beroša zbog stanja u njegovu resoru, aferama i načinu nošenja s pandemijom. HDZ-ova saborska većina disciplinirano ga je obranila.

“lako je bacati se blatom na ministra zdravstva i mogu se s time boriti međutim problemi u zdravstvu ne rješavaju se smjenom ministra”.

Prije godišnjeg odmora SDP se odlučio pokrenuti još jednu interpelaciju, ovog puta o radu Vlade radi postupanja vezano uz provedbu obnove nakon potresa. Predsjednik SDP-a Peđa Grbin i premijer Andrej Plenković:

”Ovu interpelaciju možemo smatrati svojevrsnom metaforičkom nogom u guzicu, kojom želimo pokrenuti Vladu s mrtve točke”.”SDP je na 13 posto i moraju glumiti da nešto rade”.

I za kraj malo statistike – od početka godine održane su dvije sjednice na kojima je raspravljeno 187 točaka, donesena su ukupno 53 zakona, zastupnici su se za riječ javili više od 10 tisuća puta, a izrečene su 592 stegovne mjere.