PLINSKA AFERA: Je li PPD iz HEP-a dobio informaciju o viškovima?

Svi su pravovremeno reagirali, svi su obavijestili koga su trebali, ali je nekako svejedno došlo do situacije u kojoj HEP za gubitaški nisku cijenu čak i po samo jedan cent prodaje plin koji je kupio za 41 do 47 eura.

Izvor: Media servis

I, naravno, nitko se ne smatra odgovornim što je HEP, prema procjenama, izgubio minimalno 10 milijuna eura prodajući dobar dio tog plina PPD-u. Ovo bi ukratko bio sukus jučerašnje sedmosatne sjednice saborskog Odbora za gospodarstvo na kojoj su resorni ministar Davor Filipović, šef Uprave HEP-a Frane Barbarić i čelnici HERA-e, HROTE i Plinacroa tvrdili da su napravili sve što su trebali uz dodatak da građani ne razumiju kompleksnost plinskog biznisa. Odgovornim se ne smatra nitko. Poslušajmo kako su se jučer pravdali Filipović i Barbarić:

”Nitko u niti jednom trenutku niti mene kao ministra, niti potpredsjednika vlade ni premijera nije obavijestio da plin ide u sustav i da se prodaje ovako, a čim smo dobili tu informaciju smo promptno reagirali”, rekao je Filipović.

”Trgovanje plinom je vrlo kompleksan proces. Svi sudionici trgovine moraju biti svjesni posljedica dinamičnog odnosa ponude i potraženje koji ponekad može dovesti do stvaranja gubitaka”, poručio je Barbarić.

Ravnatelj HROTE-a Boris Abramović iznio je detalje o transakcijama. ”U lipnju je bilo ponuđeno 275 tisuća MWh, a prosječna cijena bila je 14,4 eura”, istaknuo je ravnatelj i nabrojao tko je koliko plina kupovao po nižoj cijeni.
“PPD 63 posto, EON 6 posto, Međimurje plin 4,3 posto, MEC 3,0 posto, ENA 2,2 posto, Geoplin Zagreb 2,1 posto, GPZ 1,39 posto, INA 1,775 posto, HEP trgovina 1,007 posto, Geoplin 1,2 posto i MAM na kraju ispod nule”. Na informaciju da je PPD kupio 63 posto HEP-ovih viškova plina osvrnula Sandra Benčić iz Možemo!.

“Sad vi meni recite, koja tvrtka koja ima stalne kupce i stalne ugovore se kocka s gotovo 200 tisuća MWh manjka ako ne zna da će vrlo brzo moći kupiti višak. Tko bi odgovoran to napravio? Je li PPD znao, puno bolje od Uprave HEP-a, predvidjeti da će HEP imati viškove koje će morati plasirati jer se neće imati gdje s plinom, jer su skladišta puna ili je PPD od nekog, na primjer iz HEP-a, dobio tu informaciju? Nismo imali puno plinskih stručnjaka u svojim redovima, ali imamo zdrav razum, poručila je zastupnica GLAS-a i potpredsjednica saborskog Odbora za gospodarstvo Anka Mrak Taritaš. ”Dobili smo odgovore koje smo tražili”, zaključila je Mrak Taritaš nakon burne u dugotrajne sjednice.

Jasno je, kaže, da Uprava HEP-a mora otići i da postoji odgovornost i Plenkovića i Filipovića.

“Ne bi ministar došao na ovaj Odbor i poručio cijeloj javnosti i svima jasno i nedvojbeno rekao da je on doznao 29. lipnja za cijelu situaciju i što se njega tiče da je kriva Uprava HEP-a koja nije radila svoj posao, a da pritom za to nije dobio placet od primjere da to može reći. I treba se snositi odgovornost”.

Nakon sedam sati rasprave, Filipović je zaključio da je sve radio za dobrobit građana i da je negdje pogriješio da bi sam otišao s ministarske pozicije.

”Mislim da su naši građani mogli čuti od svih aktera što se događalo. Meni je bilo važno doći tu, poslati poruku da je jako važno da se zna svaki detalj, da se sve istraži oko ove priče, a isto tako da sam ja zajedno sa predsednikom i potpredsednik Vlade reagirao čim smo dobili ove informacije”.

Na sjednici koja je trajala gotovo sedam i pol sati čuli su se i povišeni tonovi pa čak i uvrede i psovke za što se pobrinuo zastupnik Domovinskog pokreta Davor Dretar koji je neprimjerenim riječnikom vrijeđao ministra Davora Filipovića. Tema njihova prepucavanja čak nije bila plinska afera nego pitanje tko je veći domoljub. Ako pitate zastupnicu SDP-a Mirelu Ahmetović, za sjednicom Odbora nije bilo potrebe jer je, kako kaže, sve jasno i zastupnicima…

“(…) I svim ljudima koji prate taj sektor za koje ova ekipa na čelu s Barbarićem, Filipovićem i na velečelu s velepredsjednikom Vlade Plenkovićem misle da ti stručnjaci ne postoje i da nitko neće razumijeti što piše u njihovim dopisima gdje se oni opravdavaju nekakvim stručnim izrazima, cijenama koje su potpuno deplasirane pokušavajući obmanuti javnost. (…) Ne pravite nas budalama.”

Premijer Andrej Plenković, baš kao i njegovi ministri umanjuje značaj afere. Na sjednici vlade mogli smo slušati kako su građanima osigurali jeftiniji plin kao i da ništa od svega ovoga neće utjecati na život građana. Aferu će, kaže…

“(…) Temeljito analizirati i vidjeti zbog čega je do toga došlo, kako je do toga došlo i što ćemo činiti u vremenu koje je pred nama.”

Uoči sjednice Odbora u Intervjuu tjedna Media servisa gostovao je predsjednik Sabora Gordan Jandroković. Pitali smo ga kako su od traženih izvještaja iz svih institucija uključenih u preprodaju viška plina u HEP-u zaključili da se tu ne radi ni o kakvoj namjernoj šteti ni o pogodovanju bilo kome:

‘Radi se o vrlo kompleksnoj situaciji. Očito je da je došlo do određenog nesnalaženja i propusta. Sjednica Odbora za gospodarstvo Hrvatskog sabora pokazat će u stvari što se točno dogodilo”.

Kaže da nije vidio te dokumente, kao ni one koji su izašli u javnost da je HEP upozoravao i premijera Plenkovića i ministra Filipovića na moguće gubitke zbog Vladine Uredbe o kupovini svog plina proizvedenog u Hrvatskoj. Baš kao i Plenković, Jandroković ponavlja…

“Sigurno je da građani od toga nisu pretrpjeli nikakvu štetu, cijena plina ostaje ista”.

Na pitanje oko eventualnih smjena i političke odgovornosti nakon predsjedništva HDZ-a, potpredsjednik Vlade Oleg Butković je odgovorio:

”Danas nismo raspravlja o nikakvim smjenama, nismo raspravljali o političkoj odgovornosti bilo kojeg aktera iz tog razloga što se to još uvijek na neki način analizira. Eventualne odluke o političkoj smjeni i odgovornosti ćete još pričekati. Mogu reći još jednom da nikakve namjere nije bilo da se tu bilo kome i što pogoduje”.

​Trenutno je veće pitanje je li se ovdje nekome pogodovalo kao i jesu li ljudi odgovorni za cijelu priču sposobni obavljati funkcije na koje su postavljeni.