PLENKOVIĆ O TRUMPOVIM CARINAMA: To je loše za obje strane Atlantika
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu održana je nova sjednica Vlade. Nakon što se u uvodnom djelu premijer Andrej Plenković osvrnuo na političke aktualnosti, usvojen je, između ostalog i Nacrt prijedloga zakona o grobljima, a Vlada se i službeno očitovala o SDP-ovom zahtjevu za pokretanje postupaka razrješenja Glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića.
Izvor: Media servis
Za početak premijer se osvrnuo na najnovije podatke o inflaciji. “Vidjeli smo da je inflacija u ožujku usporila na 3,2 posto. To je dobra promjena trenda. Očekujemo da se inflacija tijekom 2025. na godišnjoj razini stabilizirana 2,7 posto dok bi u 2026. trebala dalje spustiti na 2,3 posto. Apeliramo na sve aktere u društvu, osobito u gospodarstvu, na mudrost i umjerenost u određivanju cijena.”
Osvrnuo se i na druge pozitivne gospodarske pokazatelje. “Ohrabruje da je industrijska proizvodnja porasla treći mjesec za redom. Ujedno, rekordni prihodi od stranih turista potvrdili su sve procjene koje smo navaljivali tijekom protekle najuspješnije turističke sezone. Oni su od stranih turista praktički iznosili 15 milijardi eura. To je rast od 2,7 posto.”
Komentirao je premijer i odluku američke administracije o uvođenju carina od 20 posto Europskoj uniji, koja na snagu stupa za tjedan dana. “Da će ovakve carine negativno utjecati na konkurentnost gospodarstva s obije strane Atlantika. U svakom slučaju riječ je o odluci koja će imati možda više posljedica globalno nego što će značajnije ugroziti hrvatsko gospodarstvo, ali uvijek postoji element lančane reakcije.”
Usvojila je Vlada i Nacrt prijedloga zakona o grobljima. On donosi preciznija pravila o posipanju pepela pokojnika i omogućuje učinkovitije upravljanje grobnim mjestima. Također, predviđa i uklanjanje spomenika koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku te bi oni trebali biti uklonjeni u roku od 30 dana od njegova stupanja na snagu. Radi se, između ostalog, o uklanjanju spomenika s četničkim obilježjima, na čemu je insistirao Domovinski pokret pri sklapanju koalicijskog sporazuma.
Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić. “Na prostorima koji su bili okupirani ostali su određeni grobovi na čijim su spomenicima i spomen pločama bili upisani neprimjereni nazivi koji su bili protivni ustavnom pravnom poretku RH. Ovim zakonom je propisana procedura, propisan postupak kojim će se pristupiti uklanjanju takvih istih natpisa, odnosno ploča koje su na grobnicama, odnosno iznad grobnih mjesta.”
Donesen je i Prijedlog zaključka u vezi s pomoći potrebitim građanima u opskrbi ogrjevnim drvom kojeg je predstavio ministar poljoprivrede David Vlajčić.
“Za kategoriju kućanstva već je odobren popust od 5 posto za redovne cijene. Donošenjem ove mjere povećava se popust za dodatnih 15 posto na cijenu ogrjevnog drva za kategoriju kućanstvo. Dakle, na ukupno 20 posto i to na količinu od 600 tisuća kubičnih metara. Ovom mjerom bit će obuhvaćeno oko 55 tisuća kućanstava, a procijenjena vrijednost ove mjere je oko 5 milijuna eura.”
Uz to Vlada je donijela odluku o određivanju usluge distribucije tiska na području Republike Hrvatske uslugom od općeg gospodarskog interesa. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek naglasila je kako ova praksa postoji u cijelom nizu europskih država s obzirom na poteškoće nakladnika tiskanih medija u današnjem digitalnom okruženju.
“Vjerujemo da će ovo doprinijeti u prvom redu daljnjem poticanju profesionalnog novinarstva i da ćemo osigurati budućnost tiskanih medija u Hrvatskoj, sačuvati radna mjesta, a samim tim onda omogućiti našim građanima pravo na informiranje.”
Vlada je dala suglasnost za isticanje kandidature za organizaciju europskih prvenstava u muškoj i ženskoj sportskoj gimnastici (seniorsko i juniorsko) u 2026. godini u Republici Hrvatskoj.
U slučaju dodjele domaćinstva Vlada je osigurala 3 milijuna eura.Također, Vlada se očitovala o SDP-ovoj inicijativi za postupak razrješenja glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića što je apsolvirano na užem kabinetu Vlade pa se bez obrazloženja odluke pristupilo glasanju.