PLENKOVIĆ NA SUMMITU ČELNIKA EU-A: Zaštita vanjskih granica je ključna
Čelnici šesnaest članica Europske unije okupili su se na summitu u Bruxellesu, gdje razgovaraju o ublažavanju napetosti oko nove migrantske krize.
Piše: Katarina Škaro (Media servis)
Na neformalnom sastanku, koji je sazvao predsjednik Europske komisije Jean Claude-Juncker, sudjeluje i premijer Plenković.
Poljska, Češka, Mađarska i Slovačka odbile su prisustovati. Glavni cilj sastanka, pronaći zajedničko rješenje za zaštitu vanjskih granica EU-a i reformu azilantskog sustava. Istovremeno, nesloga među europskim čelnicima nikad veća.
Zbog migranata koji na sve moguće načine pokušavaju preći granicu s Bosnom i Hercegovinom, Hrvatska osjeća sve veći pritisak. Premijer Plenković rekao je kako je za nas ključno pitanje zaštite vanjskih granica i istočne mediteranske rute, te dodao:
“Želimo proporcionalno podnijeti svoj dio odgovornosti, ali naglašavam proporcionalno s obzirom i na veličinu zemlje i na naše gospodarske mogućnosti, kao što smo to činili i do sada. Na tom tragu došli smo na ovom neformalnom sastanku vidjeti kakva su razmišljanja drugih članica, prije nego što se dogovorimo o zaključcima Europskog vijeća idućega tjedna. Odgovorno štititi nacionalne interese”, kazao je Plenković.
Francuska, Njemačka i Španjolska smatraju da bi u EU trebali biti otvoreni novi prihvatni centri, u kojima bi se obrađivali zahtjevi za azil. Francuski premijer Macron zalaže se i za sankcioniranje država koje odbijaju migrante s odobrenim azilom.
‘‘Francuska je ove godine druga zemlja po broju tražitelja azila, a u tom duhu želimo krenuti naprijed sa svima koji su spremni preuzeti odgovornost i ponuditi rješenje koje će poštivati našu povijest i omogućiti napredak. Trebamo naći i efikasno rješenje za ilegalne migracije, ali na humani način”, poručio je Macron.
A samo dan prije sastanka, Italija je naglasila kako arogantna Francuska riskira da postane njezin neprijatelj broj jedan oko pitanja migracija.
Novi talijanski premijer Giuseppe Conte rekao je da Italija, koja je počela odbijati brodove sa migrantima, predlaže novi europski model za migracije. Kaže, cilj je predlagati pravovremenu politiku reguliranja i upravljanja migracijskim tokovima, djelotvorno i održivo.
‘‘Prijedlog ima za cilj potpuno nadići propise iz Dublina. Smatramo da se tri propisi temelje na hitnosti oni koji se žale na lamentiranje, temelje na logičkoj situaciji. mi želimo riješiti problem na strukturan način koje od nas traži javnost,‘‘ rekao je Conte.
Njemačka kancelarka Angela Merkel potiče druge EU članice da učine više po pitanju migracija, ne bi li se smanjio pritisak na Njemačku. Ona sama je pod pritiskom svojih dugogodišnjih konzervativnih saveznika, CSU-a, koji su zaprijetili odbijanjem svih tražitelja azila koji su već registrirani negdje drugdje u EU.
“Znamo da na Europskom vijeću nažalost nećemo dobiti cjelovito rješenje problema migracije i zato su nam potrebni bilaterlani ili trilateralni sporazumi da se možemo međusobno pomagati. Ne pomaže nam uvijek čekati suglasnost svih 28 članica, već razmotriti kome je što važno”, istaknula je Merkel.
Inače, ove godine je oko 40 tisuća izbjeglica i migranata dospjelo u Europsku uniju prekomorskim putem, pokazuju podaci UN-a.