PEDOFILIJA U CRKVI: Sumnjive rabote osobnog tajnika Ivana Pavla II.

Skandal zbog spolnog zlostavljanja maloljetnika u Katoličkoj crkvi seže u sve više krugove: poljski kardinal Dziwisz i osobni tajnik Ivana Pavla II. je znao, ali i štitio počinitelje. A to nije jedina optužba.

Kardinal Stanislaw Dziwisz nije bilo tko: on je bio najbliži suradnik poljskog pape Ivana Pavla II. Za vrijeme pontifikata je bio njegov osobni tajnik, ali su se znali i prije toga i nije ga napuštao sve do smrti pape 2005. A i papa Ivan Pavao II. je govorio o Dziwiszu kako je “nezamjenjiv”.

Uvijek u blizini, prije šutljiv, na glasu je bio kao najveći povjerenik pape. Tko je htio papi Ivanu Pavlu II., taj je morao proći pored kardinala. Bio je nešto kao zaštitnik, pomagao je papi na svaki način, pogotovo u starosti i bolesti. Ali sad kardinal hitno treba nekakvog zaštitnika.

Jer ovog ponedjeljka (9.11.) je poljska privatna televizijska postaja TVN24 objavila reportažu Marcina Gutowskog o, danas 81-godišnjem kardinalu Dziwiszu. Tu su objavljene teške optužbe protiv kardinala: on je znao za spolno zlostavljanje maloljetnika osnivača Legionara Kristovih, Marciala Maciela Degollada, baš kao i bivšeg američkog kardinala Theodora McCarricka, ali ih je nastavio štititi. Ne samo to: Dziwisz je 1988. od kardinala McCarricka primio 10.000 dolara kako bi pratilac američkog kardinala dobio audijenciju kod pape. U utorak je i Vatikan objavio svoje izvješće o slučaju McCarrick jer i Crkva mora objašnjavati, zašto je Ivan Pavao II., makar je imao mnoštvo informacija o vjerojatnim pedofilskim sklonostima McCarricka, njega ipak uzdigao u status nadbiskupa pa onda i kardinala. U izvještaju Vatikana se uvijek iznova spominje i ime kardinala Dziwisza, piše Deutsche Welle.

“Ja sam služio papi, Crkvi i Poljskoj”

Osobni tajnik poljskog pape – šuti. Uvijek iznova autor reportaže “Don Stanislaw – drugo lice kardinala Dziwisza” prikazuje kako se trudi i kardinala dobiti pred kameru. Obećava mu razgovor u “dobroj, prijateljskoj atmosferi” kako bi prikazao i njegovo viđenje stvari. Ali na koncu je reportaža objavljena bez intervjua nego samo s kratkim izjavama kardinala i dijelom telefonskog razgovora. U njemu kardinal Dziwisz upozorava novinara kako njegovo istraživanje može izazvati “međunarodni skandal”. Jer njemu je Poljska na prvom mjestu: “Ja sam čovjek koji je služio papi, Crkvi i Poljskoj. A sad ove optužbe? Zaboga miloga!”

Reportaža je šokirala čak i Artura Sporniaka iz liberalno katoličkog lista Tygodnik Powszechny: “Kad sam vidio taj film, najviše me potreslo ponašanje kardinala i njegove reakcije na optužbe novinara. On jednostavno ne može shvatiti kako za njega vrijede isti zakoni i ista pravila kao i za sve ostale. Kako tu nema nikakvih iznimaka.” Poljski eurozastupnik Ljevice je već zatražio i od državnog odvjetništva da pokrene postupak protiv kardinala. Jer kod spolnog zlostavljanja djece ne može biti “svetih krava”.

Rasprava o pedofilima među dužnosnicima Katoličke crkve u Poljskoj već dugo traje, ali ova reportaža je još više potakla zahtjeve za odgovorima. Dan nakon objavljivanja emisije se oglasio i predsjedavajući Poljske biskupske konferencije, nadbiskup Stanislaw Gadecki: “Nadam se da će sva pitanja koja je prikazala ova reportaža biti razjašnjena odgovarajućom komisijom Vatikana”, piše u priopćenju. I sam Dziwisz je pristao surađivati s jednom “neovisnom komisijom”. Ali nju može sazvati samo papa, objašnjava za DW poljski svećenik Andrzej Kobylinski: niti lokalna, niti državna institucija ne može suditi jednom kardinalu.

Mladi već bježe iz Crkve

Kobylinski isto tako očekuje “još brži pad” Katoličke crkve u Poljskoj. On vjeruje kako će već prisutna “galopirajuća sekularizacija mlađih naraštaja” s ovim biti “enormno ubrzana” i Crkva doživljava golem gubitak povjerenja. On je ipak i svećenik tako da smatra žalosnim taj razvoj, ali priznaje da tu krivicu snose i svećenici i biskupi “što su činili greške i dopuštali propuste. A posljednjih godina se tu pretežito radi o pedofilskim skandalima i njihovim zataškavanjima”, kaže svećenik iz Varšave, Andrzej Kobylinski.

Tek prije nekoliko dana je Vatikan donio presudu protiv još jednog poljskog visokog crkvenog dužnosnika, bivšeg nadbiskupa Wroclawa, danas 97-godišnjeg kardinala Henryka Gulbinowicza. Kazna je, kad je riječ o Crkvi, teška: on više ne smije nositi oznake biskupa, ne smije služiti misu, a neće biti niti sahranjen u katedrali Wroclawa gdje su pokopani svi njegovi prethodnici. I Gulbinowicza se između ostalog optužuje za spolno zlostavljanje.

Joachim Frank, čelnik Društva katoličkih publicista Njemačke (GKP) podsjeća što su ti slučajevi zlostavljanja izazvali u drugim zemljama. Na primjer filmom Francoisa Ozona “Slava Bogu” o stvarnim slučajevima zlostavljanja je “čak i u laicističkoj Francuskoj nastao skandal”. Lako si može zamisliti da će se slično dogoditi i u Poljskoj. “Skandal oko zlostavljanja u Katoličkoj crkvi ima tolike razmjere da se nitko ne može sakriti iza vlastitih zasluga pod parolom ‘pustite ga na miru, on je učinio toliko toga dobroga’. Jer što to znači iz očišta žrtava koje su pretrpjele zlo od svećenika?” U razgovoru za DW Frank također traži i pravednu presudu: “U istini ima i svjetlosti i mraka.”

Kako maknuti kardinala – i ostaviti sveca?

Bez obzira kakva presuda bila, u slučaju poljskog kardinala Dziwisa će ona zahvatiti i daleko iznad njegove glave. Jer i svećenik iz Varšave upozorava kako taj skandal ima “nacionalnu dimenziju” jer papa Ivan Pavao II. nije samo osoba Crkve, nego sastavni dio “nacionalnog sjećanja i identiteta.” On je imao odlučujuću ulogu u socijalističkoj Poljskoj i lik tog pape je za ljude bio uzdanica i nada. Optužbe protiv Dziwisza neminovno zahvaćaju i njega i nameću pitanje o odgovornosti samog pape Ivana Pavla II. To se osobito odnosi na slučaj organizacije Legionari Kristovi: jer i papa je njezine pripadnike “štitio sve do kraja”. Zato smatra kako je i proglašenje tog pape svetim “možda bilo previše brzo”, misli Kobylinski.

Što znači papa Ivan Pavao II. za Poljake, to se vidi i po nebrojenim spomenicima diljem te zemlje. Ali spomenik svećeniku Henryku Jankowskom je već prošle godine nestao iz Gdanjska. Naravno ne kao Wojtyla, ali i Jankowski je legendarna figura u rušenju komunističke vladavine: zvali su ga “kapelanom sindikata Solidarnošć”, bio je ispovjednik Lecha Walese i kad je bio tek vođa sindikata i kad je bio predsjednik Poljske. Jankowski je preminuo 2010. i tek nedavno su se počele javljati žrtve koje je ta “legenda” zlostavljala.

I kardinalu Dziwiszu je već za njegovog života podignuto više spomenika, ali obzirom na optužbe, njihova sudbina je neizvjesna: već ovog utorka su izbili prosvjedi pred njegovom kućom u Krakovu i pred palačom grada u kojem je bio nadbiskup. Jedan spomenik Dziwisu stoji i na jugu Poljske, u Zakopanima u brdima Visoke Tatre koje je Ivan Pavao II. toliko volio. Još jedan spomenik je i u rodnom mjestu Dziwisza, Rabi Wyzni i još jedan posve u blizini. Na svim tim spomenicima lik kardinala nije usamljen: redovito je uz papu Ivana Pavla II. kao što je to bilo i za života pape.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Odgovori