PATNJE ONKOLOŠKIH BOLESNIKA: Put do liječenja “preko veze” ili vlastitim novcem

Stanje s liječenjem onkoloških pacijenata daleko je od prihvatljivog – upozorila je na to neformalna platforma udruga oboljelih Onkologija.hr. 

Onkološke uputnice trebale su osigurati nesmetan protok kroz sustav, no pacijenti ističu da preglede uglavnom obavljaju “preko veze” ili ih sami plaćaju.

S dijagnozom raka dojke Nives se suočila prije šest godina, nekoliko tjedana poslije stanje se drastično pogoršalo, rak je metastazirao na kosti.

– Tu epizodu sam jedva preživjela i zapravo sam sretna da sam danas živa, govori za HRT Nives Badurina.

Izostaje i psihoonkološka pomoć

Nije sretna zbog borbe sa sustavom. Na pojedine pretrage čeka se mjesecima, izostaje i psihoonkološka pomoć.

– Pet godina nisam imala svog onkologa. Imala sam svog kirurga, ginekologa, radioterapeuta, pet godina nisam imala onkologa s kojim bih mogla pričati. Čekanja ne preglede onkoloških pacijenata su van pameti – mi imamo strašno puno nuspojava, priznaje Nives.

Ministarstvo zdravstva o naknadama za onkološke bolesnike

I zračenja i dugotrajni popravci uređaja posebna su priča.

– Ja sam dobila 25 zračenja, što se proteglo, trebalo je trajati pet tjedana, no, zbog čestog kvara aparata trebalo je trajati tri mjeseca. Zapitaš se ima li to zračenje učinka, govori Nives.

A da ovo nije izoliran slučaj – upozoravaju iz koalicije udruga u zdravstvu i neformalne onkološke platforme.

– Pacijenti se žale da ne mogu dobiti potrebne pretrage u vremenu koje je potrebno da bi obavili pojedini pregled ili zahvat. Žale se na nedostatak informacije, neki se žale da im je prekinuto liječenje uz objašnjenje da nemaju terapijsku opciju, a dobili su to liječenje u drugoj ustanovi, svega ima. Mislim da je pacijent u središtu samo kad se o tome govori od strane zdravstvene informacije, u svemu drugome je, nažalost, jako daleko, govori Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu.

Ministarstvo zdravstva odgovara da kontinuirano provode aktivnosti 

Ministarstvo zdravstva odgovara da kontinuirano provode aktivnosti s ciljem poboljšanja kvalitete onkološke skrbi, a ministrica se sastala s voditeljima radioterapijskih jedinica iz kliničkih centara.

– Analizom će se detektirati pacijenti koji se s obzirom na prebivalište mogu uputiti u drugu ustanovu s manjim brojem pacijenata, pri tome uvažavajući osim medicinske indikacije i druge relevantne okolnosti. U onim radioterapijskim centrima gdje nije moguće preraspodijeliti pacijente u druge centre, predložit će se uvođenje dodatnog rada, npr. rad vikendima. Razmatra se i izrada unificiranog protokola u vidu trijažnog lista, koji bi se primjenjivao u svim hrvatskim radioterapijskim centrima, stoji u odgovoru.

Nacionalna strategija borbe protiv raka pet godina od donošenja u mnogome je kažu pacijenti samo slovo na papiru.

Nives nadu i bolju skrb dobila je u drugoj zdravstvenoj ustanovi.

– Presretna sam jer sam naišla na onkologicu koja se odlučila za mene boriti, s mojom hematologijom, priča Nives.

Takvo okružje zaslužuju svi onkološki pacijenti bez obzira na mjesto stanovanja.