OPET U DŽEPOVE GRAĐANA: HT povećava mjesečnu naknadu – zna se i datum

Zahvaljujući odluci suda Europske unije, teleoperatori imaju pravo, na temelju službene godišnje prosječne stope inflacije, podizati cijene svojih usluga. 

Tom se mogućnošću koriste već treću godinu, a za ovu je u nas odluku o poskupljenju fiksnih i mobilnih tarifa već donio Hrvatski Telekom.

HT od prvog ožujka povećava mjesečne naknade za fiksne i mobilne pakete za tri posto. A1 i Telemach o povećanju cijena još nisu donijeli odluke.

– Svaki cent koji je došao od povećanja od tri posto bit će uložen u to da naši ljudi budu bolje plaćeni, naglasila je za HRT Nataša Rapaić, predsjednica Uprave HT-a.

Indeksnu klauzulu u telekomunikacijskoj industriji u Europi posljednjih godina primjenjuju brojni telekomi. Tržišni regulator ističe da operatori za povećanje cijena ne trebaju suglasnost HAKOM-a. Pravo na indeksaciju dopušta im presuda suda EU-a.

– Ako slučajno dođe do deflacije operatori moraju sniziti cijene, isto tako, operatori ne mogu namjestiti inflaciju kako njima odgovara, već moraju pratiti stopu inflacije državnog zavoda za statistiku i ne mogu povisiti cijenu više od jednom godišnje, istaknula je Marina Ljubić, viša stručnjakinja za pravne poslove u HAKOM-u.

Dio operatora u Europi ipak se ne koristi tim pravom. Primjerice, neki operatori na Malti ne povisuju zbog rasta inflacije. No u Hrvatskoj posljednje dvije godine nije bilo tako.
– Dana im je mogućnost da podižu cijene. Regulator je tako odlučio, što zapravo ne važi za druge poslovne subjekte, a kamoli za građane. Jedan segment industrije nalazi se u privilegiranom položaju u odnosu na druge industrije, govori Lucijan Carić, IT stručnjak.

Tarife za fiksni pristup internetu u Hrvatskoj, prema nedavnoj analizi ubrajaju se među skuplje u Europi, zauzimajući 21. mjesto od 31 zemlje. S druge strane, kada je riječ o tarifama za mobilni pristup Internetu, Hrvatska se ubraja među bolje rangirane zemlje, iako su tarife i dalje relativno skupe.

– Nismo među najskupljima, mislim da smo pri sredini kad govorimo o cijenama u odnosu na troškove života, odnosno na plaće u Hrvatskoj, a negdje smo u donjoj polovici kad govorimo o apsolutnim iznosima, rekao je Đuro Lubura, sudski vještak za telekomunikacije.

Prema HAKOM-ovu istraživanju, 63 posto građana najmanje je jednom promijenilo operatora. Najčešće zbog cijene.