OPASNOSTI S FACEBOOKA: Kako je pedofil mamio djevojčice i kako im se osvećivao?
Jednom 37-godišnjaku iz Slavonije sudi se zbog spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta te povrede privatnosti djeteta.
Optužba kaže da je na Facebooku napravio lažne profile. Glumio je dijete i tako se družio s djevojčicama u dobi od 9 do 14 godina.
A kada su ga one počele brisati s liste prijatelja, pravio bi im lažne profile na istoj društvenoj mreži i kao profilne fotografije postavljao fotomontaže, piše Glas Slavonije.
S originalnih profila uzimao bi njihove fotografije i montirao i gola tijela nepoznate djece i drugih osoba, te na iste fotografije pisao uvredljive sadržaje.
Ako bi ih bilo tko potražio na Facebooku, naišao bi na javne profile s vrlo ružnim fotografijama. Tako je proganjao najmanje pet djevojčica, a nekima je na slikama koje je fotomontirao “šminkao” lica.
Napravio je čak 14 lažnih profila na Facebooku, a uz to imao je i više e-mail računa s kojih je profile i napravio.
Prije no što bi napravio lažne profile i fotomontaže slao bi im uvredljive poruke, a sve se događalo tijekom 2013. i 2014. godine.
Branio se na sudu da je bio tužan i ljut, jer više nisu htjele biti njegove prijateljice na Facebooku.
Optužnica pak kaže kako je 37-godišnjak od 1. svibnja do 24. kolovoza 2014. godine učestalo pristupao Facebooku i pronalazio fotografije koje prikazuju djecu različite dobi u seksualno eksplicitnom ponašanju i njihove intimnije dijelove tijela.
Sve je pohranio na svom računalu, a potom i na DVD. Pronađene su kod njega 32 takve fotografije.
Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu u Osijeku, kaže kako je navedeni slučaj klasični modus operandi internetskih predatora:
“Riječ je o bolesnome umu i kao što će svaki pedofil napraviti sve da dođe do žrtve, tako će i internetski predator imati načine da dođe do svojih žrtava”, istakao je Ramljak.
Na žalost, ne postoji ni jedna tehnička zaštita koja bi ovakve slučajeve spriječila, jer djeca se sama spajaju na Facebook bilo gdje.
Ako im roditelji postave tehničku zaštitu kod kuće, djeca će se spojiti s mobitela, tableta, ili kod prijatelja.
Iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu ističu da je prvo načelo ponašanja na internetu i društvenim mrežama – ne postavljaj svoje fotografije!