ONI SU NAJVEĆI: Tko je najtrofejniji nogometaš – Dani Alves ili netko drugi?!

U finalu Copa Americe, turnira južnoameričkih nogometnih reprezentacija, Brazil je na slavnoj Maracani, rezultatom 3:1 pobjedio Peru i osvojio kontinentalni naslov nakon punih dvanaest godina.

Izvor: Media servis

Pobjednički pehar podignuo je kapetan “Selecaoa”, 36-godišnji Daniel Alves da Silva, poznatiji kao Dani Alves, sjajni brazilski defanzivac koji je ujedno proglašen i najboljim igračem turnira.

To je njegov, vjerovali ili ne, jubilarni 40. trofej u čudesnoj karijeri (odigrao je ukupno 909 službenih utakmica)! S reprezentacijom Brazila junak Cope osvojio je 4 titule, s Barcelonom 23, sa Sevillom 5, s PSG-om 6 i s Juventusom 2. Kako je trenutačno slobodan igrač, Dani Alves na meti je mnogih poznatih klubova, a njegove igre u dresu reprezentacije Brazila samo su potvrdile uvjerenje kako još uvijek može kvalitetno igrati nogomet na najvišoj razini. Zanimljivo je, kako Dani Alves sa svojih nevjerojatnih 40 trofeja nije i najtrofejniji nogometaš svih vremena.

Statističari “otkrivaju” kako je jedan trofej više od Alvesa osvojio egipatski napadač, danas trener Al-Masryja, Hossam Hassan Hussein (52), koji je tijekom duge igračke karijere nastupao za Al-Ahly S.C., PAOK, Neuchatel Xamax, Al Ain, Zamalek SC, Al-Masry, Tersanu i Al-Ittihad. Za reprezentaciju Egipta igrao je 21 godinu (169 nastupa i 69 golova), osvojio s njom pet trofeja (od toga tri Afrička kupa nacija), dok su preostalih 36 razni klupski trofeji. Zanimljivo je nadalje, kako se njegov brat blizanac Ibrahim (veći dio karijere igrali su zajedno) može pohvaliti s “tek” 37 osvojenih titula.

Brazilski nogometaš Maxwell ima u karijeri također 37 osvojenih trofeja, ukrajinski golman Šovkovskij 36, Andres Iniesta, Lionel Messi, Zlatan Ibrahimović i Ryan Giggs osvojili su po 35 titula. Kako je statistika neumoljiva u zbrajanju trofeja, bez obzira na kojoj razini nogometa i u kojim okolnostima su oni osvojeni, tako će isto neumoljivo, oni koji tvrde da sve titule nemaju istu težinu i teško ih je stoga zbrajati kao istovrijedne, na pijedestal ipak postaviti kapetana selekcije “malih kanarinaca” Danija Alvesa.

Kada su u pitanju hrvatski nogometaši, najviše trofeja u karijeri, ukupno 29, osvojio je legendarni kapetan Vatrenih Darijo Srna (37), koji je odnedavno u igračkoj mirovini i na samom početku trenerske karijere u Shakhtaru. Srna je osvojio 10 prvenstava Ukrajine, 7 kupova Ukrajine, 8 superkupova Ukrajine, prvenstvo Hrvatske, 2 kupa Hrvatske i Kup UEFA-e.

Slijedi ga, još uvijek aktivni, 33-godišnji “ratnik” Mario Mandžukić (Juventus) s ukupno 22 trofeja: 3 prvenstva Hrvatske, 2 kupa Hrvatske, 2 prvenstva Njemačke, 2 njemačka Kupa, njemački Superkup, Liga prvaka, europski Superkup, Svjetsko klupsko prvenstvo, španjolski Superkup, 4 prvenstva Italije, 3 talijanska Kupa i Superkup Italije. I opet možemo postaviti isto pitanje: može li 22 u ovom slučaju, biti “više” od 29? Ili je 29 baš uvijek više od 22?