O TOME SE GOVORI: Trebaju li istospolni roditelji imati pravo na udomljivanje djece?

Ilustracija
Ilustracija

Ministrica Nada Murganić jučer je istaknula kako će se novim zakonom o udomiteljstvu, koji ide u saborsku raspravu, proširiti mreža udomitelja. No, udruga Dugina obitelj smatra da je zakon diskriminirajući.

Piše: Marina Vraneković (Media servis)

Udomitelji u Hrvatskoj većinom su osobe iznad 50 godina koje žive u ruralnim dijelovima. To bi se trebalo promijeniti novim zakonom o udomiteljstvu. Profesionalni udomitelji primat će plaću do 6,5 tisuća kuna te zdravstvene i mirovinske doprinose. No, udruga Dugina obitelj smatra da nemaju svi jednako pravo postati udomitelji. Traži da se u konačni prijedlog zakona doda pojam “životni partneri”, rekao je za Media servis Daniel Martinović, koordinator udruge.

“Trenutnačno se za proces evaluacije možete prijaviti kao ‘single’ osoba i nitko vas ni u jednom trenutku neće pitati za seksualnu orijentaciju. Znači, bilo koji gay ili lezbijka mogu se prijaviti, ali ako ste sklopili životno partnerstvo – onda ne možete, jer životno partnerstvo nije prijavljeno u zakonu.”

Martinović dodaje kako zakon homoseksualne osobe svrstava među građane drugog reda.

“Iz iskustva drugih zemalja vidimo da su baš oni resurs koji pomaže državi i šest puta ih se više odlučuje za udomiteljstvo od heteroseksualnih parova.”

Što kažu istraživanja – ostavlja li odrastanje s istospolnim roditeljima negativne posljedice na djecu, objasnila je za Media servis Željka Kamenov iz sekcije za psihologiju seksualnosti i psihologiju roda Hrvatske psihološke komore.

“Ne postoje nalazi da djeca koju odgajaju gayjevi i lezbijke imaju ikakve negativne posljedice. Sve ukazuje na to da su jednako kognitivno i emocionalno razvijena. To nema nikakvog učinka na njihovu seksualnu orijentaciju, na njihove rodne uloge, dakle, ona su po svim karakteristikama izjednačena s djecom koju odgajaju heteroseksualni roditelji.”

Komentirajući optužbe udruge Dugina obitelj, ministrica Murganić tek je kratko rekla da su zastupnici već u prvom čitanju zakona izražavali različita mišljenja o toj točki.

“Ja moram reći, i vrlo često je upravo tako, da će zastupnici kroz svoje rasprave i eventualne amandmane dati konačan oblik zakonu.”