O TOME SE GOVORI: Smije li vam i kada komunalni redar ući u dvorište?

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Vlasnici kućnih ljubimaca u obvezi su omogućiti komunalnim redarima ulazak u prostore u kojima se drže kućni ljubimci, potom pregled isprava, uzimanje izjava i dokumentacije od vlasnika životinja te provjeru mikročipiranja pasa.

Tako su napisali u pozivu vlasnicima kućnih ljubimaca iz Grada Osijeka za radionicu o temi ovlasti komunalnih redara u provedbi nadzora i primjeni Zakona o zaštiti životinja.

I doista, članak 80. Zakona o zaštiti životinja daje komunalnim redarima te ovlasti, no to je naišlo na neodobravanje brojnih vlasnika kućnih ljubimaca, koji su se javili i našoj redakciji. Voditelj Odsjeka komunalnog redarstva drži kako nezadovoljnici nisu u pravu jer je, smatra, ulazak komunalnih redara u privatne prostore građana iz navedenih razloga posvema legitiman.

– Komunalni redari postupaju na temelju različitih zakona o komunalnom gospodarstvu, sve su to zakoni koji su redarima dali dio ovlasti. Zakon o zaštiti životinja, donesen 2017. godine, omogućuje im ulazak u privatne prostore i dok se eventualno zakon ne promijeni, to vrijedi. U slučaju da netko ne dopusti komunalnom redaru ulazak u prostor u kojemu drži kućnog ljubimca, on može tražiti asistenciju policije – tumači Ivica Šiškić, voditelj Odsjeka komunalnog redarstva Grada Osijeka za Glas Slavonije. Ističe kako komunalni redari još nisu ulazili u kuće i stanove, ali kaže kako to ne znači da i ubuduće neće.

Međutim, ako to i učine, prekršit će Ustav Republike Hrvatske! Upozorava na to doc. dr. sc. Mato Palić, stručanjak za ustavno pravo na Pravnom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, pozivajući se na čl. 34. Ustava Republike Hrvatske. Ističe kako je takva radnja kršenje Ustava i da se ni u čiji dom ne smije ući bez sudskog naloga, odnosno samo uz tri iznimke: radi izvršenja naloga o uhićenju, radi hvatanja počinitelja kaznenog djela, te radi otklanjanja ozbiljne opasnosti za život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega. Izvan tih razloga, naglašava dr. Palić, nitko ne smije ući u nečiji dom bez sudskog naloga pa tako ni policija ako bi komunalni redar od nje zatražio asistenciju.

– Prema mom mišljenju, komunalni bi redar prekršio Ustav ako bi ušao bez sudskog naloga. Ustav je jači pravni propis u odnosu na Zakon i u primjeni ima prednost, odnosno ako neki propisi različito uređuju ista pitanja, onda je glavni onaj koji ima jaču pravnu snagu. Problem je u ovom slučaju o očitom pravnom neredu, pri čemu se ne vodi računa o cjelini pravosuđa – prokomentirao je ustavni stručnjak Palić, apostrofirajući kako je i komunalni redar dužan držati se i Ustava i zakona, no ne smije ignorirati ustavnu normu, odnosno mora imati odgovarajući nalog prekršajnog suda na čijem se području nalazi prostorija u koju treba ući.

– Samo sud – kaže Palić – može odrediti da se određeni prostor pretraži i onda daje iznimku, no pitanje je može li iznimka biti provjera mikročipiranja pasa. I policija ne smije ulaziti bez naloga, izuzevši iznimke čl. 34 Ustava Republike Hrvatske.

Neslužbeno doznajemo kako u praksi Prekršajnog suda u Osijeku nije zabilježeno da je Komunalno redarstvo zatražilo bilo kakav nalog za ulazak u nečiji privatni prostor. Dapače, doznajemo, nalog je gotovo nemoguće dobiti jer komunalni redari nisu ovlaštene osobe tijela državne uprave, već lokalne.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!