O TOME SE GOVORI: Nogomet samo umišlja kako može preživjeti bez navijača!

Nogometni klubovi u Njemačkoj imaju najmanje 750 milijuna (eura) razloga zbog kojih inzistiraju na završetku Bundeslige.

Izvor: Media servis

Tolika je, naime, njihova zarada od televizijskih prava i sponzorskih ugovora u slučaju da se sezona privede kraju. Navijači su teška srca prihvatili opciju nastavka prvenstva pred praznim tribinama, ali je strah od bankrota klubova “ohladio” njihove navijačke strasti. Istovremeno, “ultrasi” gotovo svih francuskih nogometnih klubova ne vide smisao u nastavku natjecanja “iza zatvorenih vrata” i ne podržavaju nogomet “pod svaku cijenu”.

Ogorčeni su, što nogomet žuri s povratkom i umišlja kako može preživjeti bez navijača, ali ne može bez televizijskog novca.

Predsjednik Međunarodnog nogometnog saveza (FIFA) Gianni Infantino, jasno je izrekao najnoviji stav krovne organizacije o preranom pokretanju nogometnih natjecanja: “Naš prioritet je zdravlje i ne mogu to dovoljno naglasiti. Niti jedna utakmica, niti jedno natjecanje nije vrijedno jednog ljudskog života. Svima na svijetu bi to trebalo biti jasno. Forsiranje nastavka nogometnih liga prije potpuno čiste sigurnosne situacije, bilo bi više nego neodgovorno…”

A kako jednostavno stvoriti “potpuno čistu sigurnosnu situaciju”, i nastaviti igrati nogomet prije pronalaska cjepiva, predložili su ovih dana nestrpljivi Argentinci. Osim odigravanja utakmica bez publike, oni predlažu da se igra bez izvođenja kornera i slobodnih udaraca, kako bi se izbjegle gužve u šesnaestercu prilikom ubacivanja lopte, i na taj način spriječilo širenje virusa među igračima. Kako se “gaučosi” samo nisu sjetili sudačkog video asistenta (VAR), koji bi uz ostale zadaće i pravodobno upozoravao glavnog suca na nedozvoljeno grupiranje igrača na terenu, ili sustav termalnih kamera koje bi tijekom igre precizno mjerile temperaturu igrača?!

Ovako je, inače “genijalni” argentinski prijedlog ostao nedorečen. Koliko igranje nogometnih utakmica bez gledatelja (uz sve argentinske prijedloge!) nije u sigurnosnom smislu dovoljno dobra izlazna strategija iz ove zahtjevne i ozbiljne situacije, najbolje govori izjava uglednog belgijskog virologa Marca Van Ransta, koji je između ostalog i savjetnik UEFA-e : “Igranje iza zatvorenih vrata, bez gledatelja, bilo bi moguće kada bi postojao veliki stupanj sigurnosti da navijači neće zajednički navijati i družiti se na nekim drugim mjestima. Ako nam navijačke udruge na neki način ne uspiju dati čvrsta, potpuno sigurna jamstva da to neće biti slučaj, zabava se neće moći nastaviti…”

I kada ih nema na stadionima, i kada klubovi imaju neke druge prioritete, navijači će na kraju priče odlučivati o sudbini klupskog nogometa, barem do završetka pandemije. Nogomet i ovaj put samo umišlja kako može preživjeti bez navijača.