O TOME SE GOVORI: Može li se u Hrvatskoj dogoditi četverodnevni radni tjedan

U svijetu se sve više primjenjuje model četverodnevnog radnog tjedna. U Velikoj Britaniji radnici bi uskoro, što predlažu vladajući laburisti, mogli dobiti i pravo da od poslodavaca zatraže skraćeni radni tjedan.

U Hrvatskoj se takav model tek ispituje, a u praksi ga primjenjuje vrlo malo tvrtki. Za skraćeni radni tjedan odlučila se tek pokoja tvrtka u Hrvatskoj, najčešće iz područja IT sektora.

I dalje rade kako Zakon o radu nalaže – 40 sati na tjedan.

– Dosta je fleksibilno kod nas radno vrijeme, u IT je tako. Ja bih rekao radi se ovisno o umjetničkoj inspiraciji pa tih dana kada je tako pokrenemo se jače, kaže za HRT  Trpimir Kvesić, direktor tvrtke InSky Solutions, Zagreb.

Ovakav način rada temelji se na pretpostavci da će produktivnost rasti ako se smanji broj radnih dana.

– Na razini ekonomije tu treba reći da je u Hrvatskoj vrlo niska produktivnost, mi smo na samo 2/3 prosjeka EU-a. Kada gledamo na profitabilnost naših poduzeća ona su vrlo slabo profitabilna. Da bi si poduzeća to mogla dopustiti ona moraju biti produktivnija, govori Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a.

Zadovoljstvo radnika preduvjet veće produktivnosti

Zadovoljstvo radnika jedan je od preduvjeta njegove veće produktivnosti pa i samoga zdravlja.

Naime, u tvrtkama koje su uvele skraćeni radni tjedan smanjen je broj odlazaka na bolovanja za 50 posto.

Mnogima neizvedivo smanjiti broj radnih dana 

Svjesni su toga poslodavci, no mnogima je neizvedivo smanjiti broj radnih dana, a isplatiti jednaku plaću.

– Svima nedostaju ljudi koji imaju znanje, iskustvo, kompetencije, skraćivanje radnog tjedna ne ide u prilog tome da se riješi to ključno pitanje, ističe Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končara.

Plaća više nije najvažniji faktor u privlačenju i zadržavanju kvalitetnih radnika, a tvrtke diljem Europe sve češće kao jednu od pogodnosti biraju četverodnevni radni tjedan.

Bolje raspoloženje zaposlenika i dan više za odmor, prema istraživanjima, utječu na rast produktivnosti.

– Mogu potvrditi da neke naše kompanije razmišljaju o tome, ali to neće biti dominantno, primarno zbog nedostatka radne snage, kaže Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmChama Hrvatska.

Četverodnevni model rada najviše se primjenjuje u skandinavskim zemljama gdje su usredotočeni na stvaranje ravnoteže između poslovnog i privatnog života.

Struka ipak poručuje da taj model ne može uvijek biti primjenjiv. Sve ovisi o vrsti posla, veličini ili kulturi tvrtke.