NOVINA: Liječnici bi nakon redovnog rada mogli raditi i privatno – kada i kako?

liječnica, doktorica

Ministarstvo zdravlja krenulo je u izmjenu postojećeg pravilnika o dopunskom radu zdravstvenih radnika. Odbacuju optužbe udruge pacijenata i sindikata da se iza svega krije novi udar na sustav solidarnog javnog zdravstva.

Prijedlog novog pravilnika, koji je trenutno u javnoj raspravi, omogućio bi liječnicima dodatni rad kod privatnika uz dozvolu ravnatelja matične ustanove i nakon odrađenih obveza. Tu je dozvolu dosad moglo dobiti najviše polovina osoblja s jednog odjela. Iz ministarstva tvrde da ovime žele dokinuti diskriminacija dijela liječnika i stvoriti preduvjete njihova ostanka u Hrvatskoj.

Zamjenik ministra zdravlja Ivan Bekavac za MS kaže.
‘‘Drugi razlog je da pacijentima želimo omogućiti da se izvan redovnog rada liječnika također mogu liječiti kod privatnog liječnika odnosno u privatnoj zdravstvenoj ustanovi ukoliko to žele. Na taj način se smanjuju liste čekanja. Na svaki način se rad u zdravstvenom sustavu čini transparentnijim. I što je posebno važno da se zapravo stvaraju pretpostavke za kvalitetnije liječenje odnosno omogućuje razvoj zdravstva‘‘.

No predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata Mario Drlje tvrdi suprotno, uvjeren da je daljnja liberalizacija zapravo zadnji čavao u lijesu solidarnog zdravstva u Hrvatskoj, a ne rješenje za kronični manjak liječnika.‘‘Solidarni javni zdravstveni sustav je opće dobro hrvatskih građana i nema alternativu. Ti isti bi trebali liječiti sirotinju, nezaposlene, blokirane, umirovljenike s malim mirovinama, zaposlene s malim plaćama. I ako ovo prođe, svi ovi siromašni bi zbog dugih listi čekanja u javnom zdravstvu morali kad se razbole ići kod privatnika. Samo postoji jedan mali problem. Odakle to platiti?!‘‘, jasan je Drlje.

Zamjenik Bekavac kritike o zadnjem udaru na solidarno zdravstvo odbacuje i poziva na dijalog.

‘‘Želimo čuti primjedbe. Naime, siguran sam da će ovaj pravilnik donijeti boljitak javnom zdravstvu. Ne mogu shvatiti da bi ikome moglo smetati to što će ti ljudi koji liječe pacijente u svoje redovno radno vrijeme i poslije tog radnog vremena također liječiti pacijente‘‘, poručuje Bekavac.

Spomenku Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva zagovara nagrađivanje rada i suzbijanje nerada. A dopunski rad tek kad se riješe liste čekanja, kad će bolnice za pacijente biti otvorene minimalno 16 sati, a od operacije karcinoma do prve kontrole neće proći godinu dana.

‘‘Ako se može raditi privatno, može se raditi s dobrom organizacijom uprava, pa i ovog ministra koji to ponovo uvlači na mala vrata, da pružaju onu uslugu za što imaju odgovornost. A to je javno zdravstvo. Sve drugo je pogubno za pacijenta. I usmjeravanje nas koji ne dajemo malo iz svojih plaća, penzija u to javno zdravstvo. Strogo odvajanje javnog od privatnog‘‘, jasna je Avberšek.

Javna rasprava o novom pravilniku traje još dva tjedna.