NOVI OVRŠNI ZAKON: Nema deložacija od 1. studenoga do 1. travnja

Vlada je usvojila novi Ovršni zakon. Osim što jamče smanjenje troškova, ubrzavanje postupaka i smanjenje prostora manipulacijama, glavna novina je da se od 1. studenoga do 1. travnja neće provoditi deložacije, bez obzira na okolnosti.

Izvor: Media servis

Prije nego što je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković iznio detalje novog Ovršnog zakona, show mu je po običaju ukrao premijer Andrej Plenković svojim sažetkom sjednice Vlade, koji danas i nije bio sažet.
“Najvažnija poruka je da će se troškovi smanjiti, ali isto tako neće biti deložacija od 1. studenoga do 1. travnja bez obzira na okolnosti”.

A onda je Bošnjaković krenuo s finesama. Ovršni zakon ponovno se vraća pod nadzor suda, a javni bilježnici i FINA se zadržavaju kao povjerenici koji moraju pomoći u ubrzavanju tih ovršnih postupaka.

“Što nam jači brzinu? Digitalizacija. Sada ćemo imati potpuno digitalizirani spis, imat ćemo sve propisane obrasce i za podnošenje prijedloga za ovrhu i za postupanje sudova i za donošenje svih akata”, rekao je ministar.

Jedan od ciljeva je da ovršni postupak bude jeftini pa su neke radnje ukinute, naknade ograničene. Bitno je i da se ide u smanjenje prostora gdje postoje mogućnosti zlopuporaba, odnosno situacije u kojima dužnik ne zna da je dužan, ni da se protiv njega vodi postupak.

“Prije pokretanja ovrhe imat ćemo dva pokušaja neposredne dostave ovršeniku. Ako ne bude moguća dostava, tada ćemo oglasiti na oglasne stranice suda da je netko dužan i da se vodi ovrha, s tim da će obavijest o tome dobiti opet u svoj poštanski sandučić”.

Do sad se nisu mogle ovršiti dnevnice, božićnice i uskrsnice, a sada Vlada ti širi i na topli obrok. Bošnjaković je potom poručio da zakon neće stupiti na snagu 1. siječnja kako je prvotno bilo zamišljeno, nego 1. srpnja jer se, objašnjava, radi o velikom digitalnom zahvatu i potrebno je više vremena za sinkronizaciju. Premijer Plenković se nije zaboravio pohvaliti i za smanjenje broja blokiranih građana kroz ranije zakone koje je njegova Vlada usvojila.

“U ožujku 2018. bilo je 325.254 blokiranih, a u listopadu ove godine 243.655. Posebno je važno imati na umu da je iznos blokade u ožujku 2018. kod FINA-e bio 43.37 milijardi kuna, a danas 17.1 milijardu kuna”, rekao je Plenković.