NOVA UZBUNA: Hoće li svijetu ponestati zraka zbog velike ozonske rupe?!

arktik

Velika ozonska rupa nad Sjevernim polom zabrinjava znanstvenike diljem svijeta. Kroz rupu, koja je u usporedbi pet puta veća od jedne Njemačke, na Zemlju su prodrle opasne UV zrake.

Britanski mediji prenose mišljenja znanstvenika kako bi se ovog proljeća mogla otvoriti neobično duboka ozonska rupa, koja je nova prijetnja svijetu. Iako utjecaj klimatskih promjena na ozonske rupe još uvijek nije dovoljno poznat i do kraja istražen, poznato je da znanstvenici vjeruju kako zagađivači u atmosferi i hladan zrak stvaraju rekordno veliku rupu.

Ono što je veliko upozorenje jest činjenica da se zbog mogućeg utjecaja ultraljubičastog zračenja na ljude i cijeli eko sustav ispod te rupe može zbivati svašta nepovoljnog za žitelje svijeta.

Tako Markus Rex s Instituta Alfred Wegener u Potsdamu misli kako bi u kratkom vremenu, samo u sedam dana, moglo biti uništeno čak 25% posto arktičkog ozona. Njegove pretpostavke govore kako će ozonska rupa ove godine biti znatno veća nego što je bila ona u proljeću 2011. godine.

Jer, niske temperature koje kondenziraju dušičnu kiselinu glavni su faktori nastanka oblaka u bojama duge iznad Arktika. Ali, koliko god su prekrasni toliko su i opasni kaže Rex. Takvi oblaci omogućuju kemijske reakcije klora što može reagirati pod sunčevom svjetlosti tako da bi se uništio ozon.

Tijekom proljeća na Arktiku cvjeta oceanski fitoplankton, koji je jedan od najvažnijih dijelova oceanskog ekosustava, ali i cijelog planeta Zemlje. Fitoplankton proizvodi više od polovice svjetskog kisika, a neke procjene govore i do 85 posto svjetskih zaliha kisika. Ali prijeti i najveći problem stvara ozonska rupa koja bi mogla imati negativan utjecaj na oceanski fitoplankton. (a. s.)