NESTAŠICA KAVE: Zalihe u Europi sve su manje, a rastu i cijene na burzi

Cijene sirove kave na burzi rastu zbog različitih faktora, uključujući loš urod, poremećaje u opskrbnim lancima i utjecaj fondova. Kao rezultat toga, zalihe kave u Europi smanjuju se, dok se troškovi proizvodnje povećavaju.

Ovaj trend rasta cijena sirove kave na burzama osjetljiv je i za potrošače, jer proizvođači ne mogu samostalno podnijeti ovaj teret. Posebno u Hrvatskoj, gdje je poseban porez na kavu veći nego u susjednim zemljama, što je dovelo do smanjenja profita za Franck, najvećeg hrvatskog proizvođača kave.

Osim visokih cijena kave na burzama, koje će se prije ili kasnije odraziti na gotove proizvode, mogući problem mogla bi biti i nestašica određenih vrsta kave, iako proizvođači to izričito ne spominju.

Cijene sirove kave rastu iz više razloga, uključujući loš urod robuste u jugoistočnoj Aziji, povijesno niske zalihe sirove kave u Europi, sigurnosne izazove u Crvenom moru koji su preusmjerili teretne brodove i produljili vrijeme isporuke, ali i značajno povećali trošak transporta, te spekulacije na tržištima od strane fondova, rekla je za Lider Ivana Tavra, direktorica Korporativnih komunikacija Francka.

Proizvođači kave posljednjih nekoliko godina posluju u izrazito zahtjevnim tržišnim okolnostima jer cijene sirove kave na svjetskom tržištu konstantno rastu od početka 2021. godine, dosegnuvši i najveću razinu u posljednjih desetak godina. Negativan trend nastavljen je s ostalim troškovnim udarima – od znatnog poskupljenja energenata do ostalog repromaterijala – koji su značajno utjecali na troškove proizvodnje.

Unatoč rastu svih ovih troškova u zadnje gotovo tri godine, proizvođači su nastojali da se efekt tržišnih poremećaja u što je moguće manjoj mjeri prenese na potrošače, zbog čega su veći dio sami amortizirali. Uzimajući u obzir poskupljenja prehrambenih proizvoda s kojima se suočavaju potrošači i posljedični pad kupovne moći, svjesno su išli na smanjenje svojih profitnih marži što se u konačnici odrazilo na pad njihove profitabilnosti.

S poslovanjem u okruženju visokih cijena sirovina i usluga, male raspoloživosti kave na tržištu i involviranosti fondova na burzama posluje i Atlantic Grupa, kao i ostali proizvođači kave. Kod arabike je, zbog logističkih problema dopreme kave iz Brazila, kasnila isporuka kave od kraja 2023., a to su iskoristili fondovi.

Fondovi su kratkoročno iskoristili manjak kave u zemljama konzumenata i podigli razinu burze, a time i cijenu arabike na visoke razine. Kod robuste postoji i izazov nedovoljne raspoloživosti u 2024. zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta u zemljama podrijetla. Dva najveća uzgajivača kave Vijetnam i Indonezija podbacili su s berbama zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta, a problem su i visoke cijene zbog izazova u transportu; napadi na tranzitne brodove, produljenje vremena tranzita za duplo.

Kriza bi se mogla djelomično ugasiti smanjenjem posebnog poreza na kavu na što Franck, prema riječima Tavre, već neko vrijeme upozorava.