NAPOKON: Dozvole za izgradnju male hidroelektrane „Una-mlin“ proglašene ništavim

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine je na temelju Zakona o općem upravnom postupku rješenjem oglasilo ništavom građevinsku dozvolu za izgradnju male hidroelektrane „Una-mlin“ od 6. listopada 2016., rješenje o promjeni imena investitora od 27. studenoga 2018. i rješenje o produženju važenja građevinske dozvole od 3. listopada 2019., a koji su izdani od strane Zadarske županije, stoji u priopćenju Ministarstva koje prenosimo u cijelosti.

“U postupku oglašavanja ništavim navedenih akata ovo je Ministarstvo utvrdilo kako je građevinska dozvola izdana bez prethodno provedene procjene utjecaja zahvata na okoliš i bez prethodno provedene procjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, što je ujedno predmet posebnih kaznenih i prekršajnih postupaka. Ministarstvo sve do srpnja 2024. nije imalo nikakvih saznanja o izdanoj građevinskoj dozvoli niti o navedenim kasnije izdanim rješenjima, jer na građevinsku dozvolu ni na navedena rješenja nikad nije bila podnesena žalba, povodom koje bi Ministarstvo bilo u mogućnosti cijeniti zakonitost i pravilnost izdatih akata. Također, s obzirom na protek roka od dvije godine od dana dostave predmetnih rješenja strankama, izdane dozvole i rješenja se nije moglo zakonski ukinuti ni poništiti. O tome smo već ranije u svojem priopćenju izvijestili javnost. Podsjećamo kako sve pravomoćne građevinske dozvole (kao i sva druga pravomoćna upravna rješenja i pravomoćne sudske presude) predstavljaju stečena prava stranaka pa uživaju zaštitu pravnog poretka.

Iz tog je razloga Zakonom o općem upravnom postupku predviđeno da se rješenje može poništiti u roku od dvije godine, a ukinuti u roku od jedne godine od dostave rješenja stranci. No, Zakonom o općem upravnom postupku predviđene su iznimke, odnosno predviđeno je da su neke povrede toliko teške da se pojedina rješenja mogu oglasiti ništavim u svako doba. Stoga je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, u suradnji s drugim nadležnim tijelima državne uprave, prvenstveno Državnim inspektoratom i Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, utvrdilo da je već početkom izgradnje hidroelektrane na rijeci Uni, sukladno pravomoćnoj građevinskoj dozvoli i priloženom glavnom projektu, a bez prethodno provedenih postupaka procjene utjecaja na okoliš odnosno ekološku mrežu, došlo do štetnog utjecaja na prirodu te da bi nastavkom gradnje nastala nepovratna šteta za prirodu i okoliš, čime se krše odredbe Zakona o zaštiti prirode i Zakona o zaštiti okoliša. Dakle, Ministarstvo je utvrdilo da izvršenje takve građevinske dozvole nije pravno moguće te je građevinsku dozvolu i navedena rješenja oglasilo ništavima. ”

Odluku su pozdravili iz Inicijative Spasimo Unu čije priopćenje prenosimo u cijelosti.

“Ova odluka potvrđuje ono što smo od početka tvrdili – da radovi na izgradnji male hidroelektrane dovode do štetnog utjecaja na prirodu i da dozvole za takav zahvat nisu izdane u skladu sa zakonima Republike Hrvatske. Također, čitav slučaj ukazuje na ozbiljnu potrebu za unapređenjem pravnih i institucionalnih mehanizama zaštite prirode kako bismo spriječili buduće pokušaje sličnih štetnih zahvata. Iako je upravni postupak donio pozitivno rješenje, stanje na terenu ostaje zabrinjavajuće. Rijeka Una već je pretrpjela značajnu štetu; tok je preusmjeren u novonastali kanal na gradilištu, a lokalno stanovništvo suočava se s nestašicom pitke vode. Hitno je potrebna sanacija kako bi se spriječile daljnje posljedice po okoliš i lokalne zajednice. Ovaj slučaj naglašava opasnosti neodgovornog upravljanja prirodnim resursima, a bez aktivnog zalaganja građana i aktivista, devastacija bi prošla nezapaženo.

Zahvaljujemo svim medijima, javnosti, umjetnicima, aktivistima, organizacijama i pojedincima koji su nam pružili podršku. Bez vašeg angažmana, radove bi bilo nemoguće zaustaviti na vrijeme. Borba za rijeku Unu priča je koja je okupila ljude iz Hrvatske, BiH i Europe, pokazujući moć rijeke koja ujedinjuje, njezinu dragocjenost i jedinstvenost koju je toliko važno trajno zaštititi. Rijeka Una, sa svojim pritokama, predstavlja jedan od posljednjih divljih riječnih ekosustava u Europi. Njena trajna zaštita mora postati prioritet, kako bismo spriječili buduće štetne projekte i osigurali održivo upravljanje njezinim prirodnim i kulturnim bogatstvima. Ovaj korak je značajan, ali nastavljamo s naporima za trajnu zaštitu rijeke Une koja pripada svima nama – sadašnjim i budućim generacijama. Pozivamo vas da nas nastavite pratiti i da nam se pridružite na budućim kulturnim manifestacijama na rijeci Uni.”

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!