NAKON SMRTI DJEČAKA: Kreće se u zabranu energetskih pića za maloljetnike
Ministarstvo zdravstva pokrenulo je aktivnosti usmjerene prema iznalaženju mogućnosti za efikasnu kombinaciju ograničenja u cilju smanjenja dostupnosti energetskih pića djeci i maloljetnicima.
Izvor: Media servis
Odgovor je to na smrtni slučaj 13-godišnjeg dječaka iz Zagreba koji je preminuo prije nekoliko dana nakon, između ostalog, konzumiranja veće količine energetskog pića.
U tom smislu, kako nam je potvrđeno iz Ministarstva zdravstva, pokrenuta je inicijativa prema drugim ministarstvima da imenuju predstavnika svog ministarstva u radnu skupinu koja bi razmotrila potrebe i mogućnosti za smanjenje dostupnosti energetskih pića za određenu populaciju.
Kako je izvijestilo resorno Ministarstvo, HZJZ u svom djelokrugu rada prati situaciju s konzumacijom energetskih pića. Iz Istraživanja o zdravstvenom ponašanju mladih (engl. Health Behaviour in School-aged Children; HBSC; istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije) provedenog 2018. godine, u dobi od 11 godina svaki dan energetska pića pije 3,2% učenika i 1,4% učenica, u dobi od 13 godina 6,1% učenika i 3,3% učenica, a u dobi od 15 godina 5,3% učenika i 3,8% učenica.
Posebno je zabrinjavajući podatak da svaki dan alkohol i energetska pića u istoj prilici pije 1,6% učenika i 1,1% učenica u dobi od 11 godina te 3,2% učenika i 2,6% učenica u dobi od 15 godina. Kombiniranje alkohola i energetskih pića u ovoj dobi dodatno povećava rizik.
Ministarstvo podsjeća da je Zakonom o izmjenama i dopuni Zakona o posebnom porezu na kavu i bezalkoholna pića do 4. prosinca 2019. (NN 121/2019), uzimajući u obzir potencijalnu štetnost energetskih pića za zdravlje i život s naglaskom na problem konzumacije maloljetnika, uveden posebni porez na energetska pića odnosno pića koja sadrže taurin i metil-ksantine. Time je ostvaren veliki iskorak u zaštiti djece i mladih, jer porast cijene smanjuje dostupnost s obzirom na ograničenu platežnu moć djece i mladih.
“Smatramo da je potreban daljnji iskorak u smanjenju dostupnosti energetskih pića maloljetnicima i to kroz:
• Zakonsku restrikciju prodaje energetskih pića maloljetnicima (Zakon o trgovini)
• Zakonsku restrikciju konzumacije energetskih pića za maloljetnike (Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti)
• Zabranu prodaje energetskih pića u prostorima škola kao i u neposrednoj blizini škola
• Daljnje povećanje posebnog poreza na energetska pića odnosno pića koja sadrže taurin i metil-ksantine
• Zabranu i reguliranje oglašavanja i reklamiranja energetskih pića maloljetnicima
• Jačenje analitičkih kontrola (monitoring) ove kategorije proizvoda, te analize cjelokupnog sastava i označavanja”, priopćeno je iz Ministarstva zdravstva.