NAKON POČETKA ŠTRAJKA: Sindikat Zajedno ne odustaje od zahtjeva, oglasili se Beroš i Piletić

Radiolozi, laboranti, djelatnici saniteta, farmaceutski tehničari i medicinske sestre koji su članovi Sindikata Zajedno drugi su dan proveli u štrajku. Povećanje osnovice plaća za 20 posto i izmjena Uredbe o koeficijentima su zahtjevi od kojih ne misle odstupiti. Također, kažu kako su izloženi pritiscima i prijetnjama otkazima ako ne prekinu štrajk.

Ivor: Media servis

​Obrađuju se samo hitni slučajevi dok su oni redovni na čekanju i tako će, kažu iz Sindikata Zajedno, biti dok ne stigne poziv resornog ministra Vilija Beroša odnosno nekoga od vladajućih kojim će se prekinuti štrajk.

Najviše problema i zastoja je u KBC-u Rebro dok su iz osječkog KBC-a priopćili kako se pružanje zdravstvenih usluga odvija gotovo neometano. U Općoj bolnici Šibenik su pokazali i platne liste te usporedili plaće u odnosu na ono što tvrde vladajući demantirajući tako ministrove izjave o njihovim plaćama.

“Plaća za lipanj 2024. godine radiološkog tehnologa: 1300 eura. Plaća u veljači, sa svim dodacima koji su navedeni: 1318 eura. Koliko je to povećanje? 30 posto? Očito je loša matematika Ministarstva i Vlade.”

Rekla je voditeljica Odjela radiologije u Općoj bolnici Šibenik Dorotea Krčar Vlahov. Ministar Beroš u priopćenju ponavlja tvrdnju o rastu plaća od 32 posto u proteklih godinu dana. Također, ističe da od početka poziva na dijalog i da Ministarstvo ne odlučuje samostalno o koeficijentima. Štrajkaše je pozvao da problem riješe kroz instiucije i da pacijente stave na prvo mjesto. Sindikalisti govore i o pritisku kako bi prekinuli štrajk. Voditelj Odjela saniteta u Sindikatu Zajedno Vladimir Markuš u izjavi koju prenosi N1 kaže kako pritisak stiže…

“(…) Od krovnog Zavoda hitne medicine gdje smo dobili dopis da svi oni koji će sudjelovati u štrajku da će se trenutno udaljiti s radnog mjesta i da im slijedi momentalni otkaz o radu.”

Iz Sindikata medicinskih biokemičara su pak poručili da svi laboratoriji u primarnoj zdravstvenoj zaštiti rade unatoč štrajku. Napominju da razumiju kolege koje štrajkaju te da koeficijente smatraju nepravednima. Ipak, predsjednica tog Sindikata Višnja Jureša za Media servis kaže kako ulazak u štrajk u ovom trenutku smatraju kontraproduktivnim s obzirom da se ovog tjedna nastavljaju pregovori o kolektivnim ugovorima.

Na tim pregovorima se neće raspravljati o koeficijentima, ali su po tom pitanju pokrenuli postupak pred sudom te čekaju pravorijek.

“Problem je i u tome što se trenutno vodi jedan sudski postupak koji je naša komora, znači Komora medicinskih biokemičara kao i Komora ljekarnika su pokrenule postupak pred sudom za osporavanje nekih stavki iz Uredbe za koje smatramo da nisu logične s obzirom da smo mi do predzadnje uredbe imali ista prava s liječnicima. U međuvremenu su liječnici dobili puno veći koeficijent od nas. Nije nam jasno po kojem argumentu.”

Za kraj su istaknuli još jednu nepravdu, a tiče se jučer pokrenutih preventivnih pregleda. Ministarstvo zdravstva je predvidjelo financijsku stimulaciju liječnika obiteljske medicine, ali ne i medicinskih biokemičara, poručuju iz Sindikata biokemičara nazivajući to još jednom mogućom diskriminacijom.

I ministar rada Marin Piletić napominje da se uskoro nastavljaju pregovori o kolektivnom ugovoru dodajući kako je ova Vlada po prvi put uključila sindikate u razgovore o koeficijentima kroz provjerenstvo odnosno vijeće za praćenje provedbe novih koeficijenata. Kroz dva tjedna će, kaže, biti sazvana sjednica povjerenstva za koeficijente.

“A o ishodima ne mogu poručiti ni Sindikatu Zajedno ni bilo kojem drugom sindikatu koji je podnio povjerenstvu zahtjev za procjenu koliko je koeficijent kroz Uredbu odgovarajući ili neodgovarajući. O tome će svoje mišljenje dati i resori, ali i sindikalne središnjice.”

Dodao je kako ne mogu ubrzati održavanje sjednice povjerenstva jer bi je u tom slučaju mogli sazivati svakog tjedna kako bi se raspravljalo o promjeni koeficijenata.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!