NAKON POBJEDE TRUMPA: Hoće li se zaoštriti trgovinski rat s Kinom i hoće li naštetiti hrvatskom gospodarstvu?
Pobjeda Donalda Trumpa većini američkih birača vratila je nadu da će živjeti bolje i zarađivati više. Obećao im je i manje poreze. Kako bi zaštitio domaću proizvodnju i napunio proračun, najavio je i veće carine za uvoznu robu i to do 20 posto na cjelokupan uvoz, ali i 60 i više posto na pojedine kineske proizvode.
No trgovinski rat mogao bi naštetiti i SAD-u, usporiti rast, ali i ojačati inflaciju stoga je pitanje hoće li Trump sva svoja predizborna obećanja doista i ispuniti.
Ekonomska politika Donalda Trumpa, barem prema najavama, oslanjat će se velikim dijelom na trgovinske carine. Europska unija mogla bi imati veliku štetu, Njemačka najviše. Jer carine će se najvećim dijelom odnositi na industrijske proizvode i automobile.
– Upravo su ta dva sektora već sada u velikim problemima, i to ne samo u Njemačkoj nego i u drugim europskim zemljama. Baš ti sektori najviše će patiti zbog američkih carina na europsku robu i to će pogoršati industrijsku krizu koju već doživljavamo u Europi, rekao je ekonomski analitičar Carsten Brzeski.
Trump bi mogao dodatno zaoštriti ionako već loše odnose s Kinom. SAD najviše iz Kine uvozi računala i mobitele, a izvozi poluvodiče, ali i poljoprivredne proizvode.
Budući da se američki izvoz hrane u Kinu već smanjio, bit će zanimljivo pratiti bilateralne pregovore o novim carinama.
– Čini se da je sve na stolu, ali osobno se nadam da je područje hrane i poljoprivrede sigurno područje u kojem obje strane mogu sudjelovati. Za SAD je to prilika za izvoz od 29 milijardi dolara. Bio je i veći u prošlim godinama, ali i ovaj iznos je vrlo velik, kazao je Allan Gabor, predsjednik AMCHAM Shanghaija.
Što je presudno u trgovinskom ratu i gdje je tu Hrvatska?
U trgovinskom ratu presudna je domaća potražnja i potrošnja građana, koja je trenutačno veća u SAD-u nego u Kini, pojasnio je za HRT Damir Novotny.
– Može se očekivati nastavak zaoštravanja trgovinskog ratovanja, carinskog ratovanja između Kine i SAD-a, što će sigurno imati negativne utjecaje na obje zemlje od takvog ratovnja nema nitko koristi ali u takvom ratu bi ipak Kina mogla imati veće štete, naglasio je.
Carinski rat velikih igrača zahvatit će, nema sumnje, i manje zemlje.
SAD je Hrvatskoj 11. vanjskotrgovinski partner s oko četiri milijarde eura razmjene robe i usluga. Većih direktnih posljedica ne bi trebalo biti, ali indirektna je šteta za naše izvoznike itekako moguća.
– Može indirekto imati štete ako dođe do općeg pada izvoza iz Europe prema SAD-u, i s druge strane ako europska unija se odluči na podizanje carinskih stopa na uvoz energenata iz SAD-a, naime EU uvozi oko 50 posto ukapljenog plina iz SAD-a i nešto nafte, istaknuo je Novotny.
No poskupljenja jednako prijete i SAD-u. Pogotovo u kombinaciji s jačanjem kupovne moći zbog poreznog rasterećenja koje je Trump obećao biračima. Stoga bi strah od inflacije ali i drugih negativnih ekonomskih posljedica ipak mogao ublažiti konkretne Trumpove poteze u odnosu na ono što je obećavao u kampanji.