NAKON ODLASKA BRITANIJE: Kako će se Brexit odraziti na stabilnost Europske unije?
Nakon što su Britanci odlučili napustiti Europsku uniju, sve su glasnija nagađanja o njezinoj nestabilnosti. Analitičari i europski čelnici upozoravaju da proces izlaska Velike Britanije iz Unije treba krenuti što prije. No, kakva će posljedice njezin izlazak imati na Europu, istražila je Sofija Radoš, Media servis.
Neposredno nakon što su Britanci odlučili napustiti Europsku uniju, pokazali su se prvi znakovi krize, značajan pad funte, a uslijedila je i ostavka britanskog premijera Davida Camerona. Situacija oko Brexita uzdrmala je Europu. Predsjednik Europske Komisije Jean Calude Juncker sazvao je sjednicu i pozvao na zajedništvo i sa članicom manje.
“Ostajemo ujedinjeni u našem odgovoru. Ostat ćemo jaki i odani eurpopskim vrijednostima, promociji mira i blagostanju naših ljudi. Unija 27 članica će opstati”, rekao je Juncker.
Alarmantni signal da nešto nije uredu s Europom, pokazale su i neke članice poput Francuske, Danske i Nizozemske koje se također zalažu za izlazak iz Unije. Europska unija tako proživljava možda najteže trenutke i to uslijed izbjegličke krize, javnog duga te nezaposlenosti.
Hrvatski europarlamentarac iz redova HNS-a Jozo Radoš te HDZ-ova europarlamentarka Ivana Maletić poručuju da je neizvjesna sudbina stabilnosti Europske unije nakon Brexita.
“On može ići prema povećanju stabilnosti Europske unije, odnosno prema pojačanju njezinih integracijskih procesa, lakšem donošenju odluka štp znači i većiu stabilnost. Nije jasno hoće li prevladati ta mogućnost i Brexit može prevladati slične tendencije i u drugim državama članicama”, rekao je Radoš.
“U toj proceduri izlaska će se izdefinirati novi odnosi između Europske Unije i Ujedinjenog Kraljevstva. Ono što jesu izračunali u Ujedinjenom Kraljevstvu da zbog smanjenja stranih investicija, produktivnosti i trgovine očekuju pad BDP-a od 3 posto do 2030. godine”, rekla je Maletić.
Upravo je to ono zbog čega Europa najviše strahuje. Čak 45 posto britanskog izvoza ide u zemlje EU. Brexit time postaje i prijetnja financijskoj stabilnosti Europske unije, ističe ekonomski analitičar Luka Brkić.
Dodaje da su moguća dva scenarija. Prvi sličan švicarskom ili norveškom modelu u kojem Britanija može imati pristup jedinstvenom tržištu. Takav ekonomski potez imat će manje posljedice za europsko i britansko gospodarstvo. Brkić ističe i drugi razlog ekonomske nestabilnosti.
“Ukoliko ne bude uspjela ispregovarati to, a najveći problem bi bio vezan za migracije i radnu snagu tada je logično da će konzekvence biti dalekosežne i nepovoljne i za Europsku uniju i za Veliku Britaniju”, rekao je Brkić.
Euroskeptici su u kampanji oko Brexita bili protiv imigracija i liberalne politike otvorenih vrata. Zbog toga su sve jasnije poruke iz Bruxellesa, Velika Britanija je na potezu i dužna je što prije pokrenuti članak 50 ugovora iz Lisabona.
Njime bi se otvorio proces izlaska iz Europske unije. I njemačka kancelarka Angela Merkel vjeruje da će dolaskom nove britanske premijerke krenuti dvogodišnji pregovori razdruživanja.
Zakazan je i neformalni sastanak 27 čelnika Europske unije u rujnu u Bratislavi gdje će raspravljati o daljnjim koracima izlaska Britanije iz Unije.