NAKON MAMIĆEVE SOLO PRESSICE: Novinari, iako banditi i gadovi, ga neće izbjegavati jer je atraktivan za čitatelje

zdravko mamić, pressica

Hrvatsko novinarsko društvo poziva sve novinare i urednike da više ne odlaze na konferencije za novinare Zdravka Mamića ili da iste napuste u trenutku kad krene vrijeđati novinare.

Izvješće: Andrea Barać

Telegramova novinarka Ana Raić-Knežević, koju je Mamić na jučerašnjoj pressici više puta izvrijeđao, sumnja u toliku razinu solidarnosti među kolegama.

Pressice Zdravka Mamića u pravilu nisu izvor niti jedne relevantne informacije od javnog interesa, već njegov monolog u kojem novinare redovito vrijeđa, poručuju iz HND-a. A od policije traže da reagira po službenoj dužnosti, jer materijala za to, kako ističe prvi čovjek HND-a Saša Leković, ima sasvim dovoljno.

“Samopoštovanje svakog pojedinog novinara i poštovanje profesije zahtjeva da se na takve pressice ne odlaze ili u slučaju kad je novinar otišao na takvu pressicu u trenutku kad krene vrijeđanje bilo koga, ne samo tog konkretnog novinara ili novinarke, da tu pressicu iz istog razloga napusti”, objašnjava za Media servis Saša Leković.

To su novinari davno trebali napraviti, smatra profesor Stjepan Malović koji tvrdi kako bi trebalo povesti vrlo široku akciju među djelatnicima masovnih medija da se ljudima poput Mamića koji stvaraju pseudodogađaje i vrijeđaju struku ne daje mjesto u javnom prostoru.”Nažalost to pokazuje sliku kako je novinarska profesija prije svega nesolidarna i drugo da ne poštuje vlastite profesionalne standarde”, rekao nam je Malović.

Meta jučerašnjeg Mamićeva vrijeđanja bila je novinarka Ana Raić-Knežević, ali i svi drugi prisutni novinari. Ona pozdravlja poziv HND-a, ali vjeruje da novinari neće izbjegavati Mamićeve pressice jer je on dijelu javnosti atraktivan, a svi se bore za čitatelje.”Doista me iznenadila količina smirenosti i ignorantnosti od strane kolega koji su slušali njegov 1.5-satni ispad u kojem nas je u nekoliko navrata i mene tri puta izravno, ali i sve ostale kolege vrlo ružno uvrijedio zbog načina na koji pišemo”, istaknula je Ana Raić-Knežević.

Dodaje kako je kritika na rad novinara dobrodošla, no ne na ovakav način, a zašto sama nije reagirala na uvrede:”Jer nisam htjela svojoj publici priuštiti da svjedoči nekakvom incidentu na toj razini na kojoj je Mamić uspio spustiti konferenciju za medije na koju nas je pozvao”.

Leković ističe da to nije samo slučaj s Mamićevim pressicama, nego bilo kojeg političara ili osobe na funkciji koja vrijeđa novinare, zabranjuje postavljanje pitanja ili dopušta samo određena pitanja. Kako kaže imali su više takvih intervencija.

“Političari ili političarke koji su na najvišim funkcijama su organizirali tzv. press konferencije na kojima su oni imali svoje monologe i pitanja novinara su zabranjena. To nije press konferencija, to je predstava. Ako imaš nešto reći, a ne želiš da novinari postavljaju pitanja onda pošalji priopćenje”, smatra Leković.

Takve događaje kada se novinarima uskraćuju prava na pitanja Malović ne smatra pressicama.”Ako se ne organizira na taj način nego je ona dirigirana i manipulirana, mislim da tu novinari mogu procijeniti da nema vrijednosti vijesti i da nemaju zašto objavljivati”, smatra Malović.