“NAJ” IZAZOV ZA TURIZAM: Hrvatskoj službeno nedostaje 10.000 radnika – neslužbeno i 30.000

Najveći izazov za turizam na području čitave Jadransko-jonske makroregije je nedostatak radne snage uz veliku fluktuaciju, neadekvatnost radne snage, zastarjeli programi svih razina po kojima se trenutno obrazuju radnici turističkog sektora u strukovnim i školama za cjeloživotno učenje, kao i u visokoobrazovnim institucijama.

Nedostaci su i loša ili nedostatna zakonska regulacija sektora, ali i nedostatna kontrola provedbe i primjene zakonskih propisa u praksi, posebice u dijelu koji se odnosi na zakone o radu. Zaključak je to sastanka Strategije za jadransko-jonsku regiju održanog ovih dana u Sarajevu, uoči još jedne sezone koju će mnogi morati odraditi bez potrebnog osoblja.

U razgovoru s jednom djelatnicom velikog hotela u Dalmaciji ovih dana saznajemo da se više ne zna ni radno vrijeme ni što će tko sutra raditi. Hotel je otvorio ranije nego prijašnjih godina, gostiju ima, ali još nema sezonaca, i lokalci doslovce rade sve, svaki dan dvokratno, jedan dan si u sobama, drugi dan poslužuješ doručak, pa večeru za grupu, pa ujutro u 6 ustajanje i sve iznova, piše Poslovni dnevnik.

Nema privatnog života, nema planova. Poslodavac se nije na vrijeme snašao, ili štedi novac za skupu uvoznu radnu snagu, ali usput gubi radnike, koji izgore i pobjegnu. Mladi traže nešto novo, stariji odu na bolovanje, oni koji ostaju tek nadrapaju.

U Hrvatskoj u turističkom sektoru, prema procjenama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, nedostaje oko deset tisuća radnika i više se ne može računati na popunjavanje kapaciteta iz bazena radne snage zemalja okruženja. Stoga se sve više okreće uvozu radne snage s azijskih tržišta poput Filipina, Nepala i Indije. U Bosni i Hercegovini fali osam tisuća radnika.

Prošle godine u Hrvatskoj je izdano 16.836 dozvola za sezonske radnike, od čega najviše za radnike iz Srbije, Bosne i Hercegovine te Makedonije, a slijede Nepal (1061) i Filipini (507).
Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma Hrvatske podsjeća da je lani nedostajalo 15-20 tisuća sezonskih radnika te da će se taj broj vjerojatno povećavati u sezoni koja će prema najavama biti jača od lanjske, do 30 tisuća