MUP UOČI MARTINJA: Prisutnost alkohola u organizmu rizik po vas i druge u prometu

U svrhu povećanja razine sigurnosti u prometu i sprječavanja činjenja najtežih prometnih prekršaja uoči i na sam dan „Martinja“ (11. studenoga) i narodnog običaja krštenja mošta, kada je za očekivati veći broj sudionika u cestovnom prometu koji će konzumirati alkoholna pića, policijski će službenici poduzeti preventivno-represivne aktivnosti kako bi ublažili i spriječili moguće posljedice vožnje pod utjecajem alkohola.

Priopćenje u cijelosti prenosimo u nastavku:

U vrijeme Martinja, od tri osnovna čimbenika sigurnosti cestovnog prometa, a to su čovjek, cesta i vozilo, u fokusu će policije biti prvi navedeni čimbenik kao prioritet u preventivno-represivnim aktivnostima. Koordinacija, sposobnost procjene i reakcija vozačkih vještina u „partnerstvu“ s alkoholom gube svoju funkcionalnost i uzrok su prometnih nesreća. Za navedene potencijalne uzroke prometnih nesreća odgovoran je upravo čovjek, aktivni sudionik u prometu, bez obzira bio on vozač ili pješak. Ovisno o metabolizmu, tjelesnoj masi i brojnim drugim čimbenicima alkohol utječe na navedene bitne alate koji utječu na sigurnost vozača i njegovo ponašanje u prometu te je, u najmanju ruku, neozbiljno i za cijeli život pogubno kada se aktivno uključite u promet oslanjajući se na subjektivni osjećaj „mogu ja to“.

Ukoliko se koncentracija vozača troši na zadržavanje smjera zbog alkoholiziranosti ili loših odluka u prometu onda govorimo o distrakciji pozornosti što povećava rizike takve vožnje. Upravo zato, prilikom nadzora prometa alkotestirat će se svi zaustavljeni vozači, a nadzirat će se i brzina kretanja, korištenje sigurnosnog pojasa kako vozača tako i svih putnika, kao i korištenje dječjih sjedalica i mobitela tijekom vožnje odnosno svi oni prekršaji koji utječu na nastanak ili posljedice prometnih nesreća.

Akcija će se provoditi tijekom noćnih i ranojutarnjih sati u dane vikenda uoči samog Martinja kao i na sam dan Martinja i dan kasnije, odnosno u kontinuitetu od 8. do 12. studenoga. Nadzor vozača provodit će se na lokacijama na kojima je evidentiran veći broj prometnih prekršaja i prometnih nesreća zbog vožnje pod utjecajem alkohola, što ujedno obuhvaća i zone ugostiteljskih objekata te će se kontrolni punktovi u vrijeme provođenja akcije često mijenjati. Potičemo i podsjećamo sve vozače i aktivne sudionike u prometu da preuzmu odgovornost za sigurnost u prometu kako za sebe same tako i za ostale sudionike.

Odbijanje testiranja na alkohol i droge je kažnjivo Odbijanje vozača u prometu da se podvrgnu ispitivanju prisustva u organizmu alkohola, droga ili lijekova ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina kažnjivo je i to novčanom kaznom od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Uz novčane kazne izriču se zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom i negativni prekršajni bodovi, također ovisno o izmjerenoj količini alkohola u organizmu te broju ponavljanja prekršaja. Uz navedeno, prema osobi pod utjecajem opojnih sredstava ili osobi koja pokazuje znakove utjecaja opojnih sredstava, a odbila se podvrgnuti utvrđivanju prisutnosti opojnih sredstava u organizmu koja je zatečena u počinjenju prekršaja, ako osobite okolnosti upućuju da će nastaviti s radnjom prekršaja, policija može naredbom radi neposrednog sprječavanja nastavka činjenja prekršaja odrediti: 1. smještanje u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva, 2. premještanja motornog vozila na određeno mjesto do prestanka djelovanja opojnog sredstva.

Alkohol je nepoželjan „vođa puta“ Ne sjedajte pod utjecajem alkohola za upravljač vozila. Osigurajte si prijevoz. Razmislite, cijena jedne runde pića iznosi koliko i taksi prijevoz do kuće. Ne dozvolite da postanete crna statistička brojka. Ne zaboravite da za upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola niti jedan razlog nije opravdan.

Imajte u vidu da vozač pod utjecajem alkohola ne dovodi u opasnost samo sebe već i sve ostale sudionike u prometu. Vožnjom pod utjecajem alkohola postajete opasan sudionik u prometu, a u opasnost ne dovodite samo sebe već i ostale sudionike u prometu. Budite odgovorni prema sebi i drugima. Ne postoji opravdan razlog za upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola. Statistički pokazatelji na području Policijske uprave zagrebačke Od ukupno 6135 prometnih nesreća, koliko ih se u prvih devet mjeseci ove godine dogodilo na području Policijske uprave zagrebačke, vozači pod utjecajem alkohola uzrokovali su 793 prometne nesreće (dakle, izazvali su 12,9% nesreća). U tim su nesrećama poginule 4 osobe, a 267 osoba je ozlijeđeno.

Najviše nesreća koje su skrivili vozači pod utjecajem alkohola dogodilo se subotom (njih 174 ili 21,9%) i nedjeljom (njih 132 ili 16,6%). Istovremeno, u nadzoru prometa tijekom prvih devet mjeseci ove godine zatečena su 2824 vozača koja su upravljala vozilima pod utjecajem alkohola. Iz tog razloga, zagrebačka policija preporuča oprez, prilagodbu brzine uvjetima na cesti poglavito u situacijama smanjene vidljivosti i u vrijeme mokrih i skliskih kolnika, te savjetuje ponašanje u skladu s prometnom kulturom kako bi se rizici koji utječu na sigurnost sveli na minimum.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!