MILANOVIĆ: Pozivamo Ukrajinu u NATO, a ima još zemalja koje nisu priznale Kosovo
Drugi je dan NATO Summita u Litvi. A već prvog dana stigla je vijest na koju se čekalo zadnjih godinu dana – Turska je odlučila prihvatiti ulazak Švedske u Savez.
Izvor: Media servis
Glavni tajnik saveza Jens Stoltenberg: “Predsjednik Erdogan je pristao uputiti protokol o pristupanju Švedske nacionalnoj skupštini što je prije moguće i raditi na njegovoj ratifikaciji. Završetak švedskog pristupanja savezu je povijesni je korak koji doprinosi sigurnosti svih saveznika u ovim ključnim trenutcima. Zbog toga smo svi snažniji i sigurniji.”
U nastavku summita Stoltenberg je dodao kako će po prvi puta uspostaviti posebnog koordinatora za borbu protiv terorizma. Podsjetimo, Turska je pristupanje Švedske uvjetovala rješavanjem problema terorističkih organizacija u toj zemlji s naglaskom na kurdske militante. No, to nije jedino što je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan isposlovao jer Turska želi u EU pa je uvjet bio i da Stockholm podrži Ankaru na tom putu. Bio je ovo dobar dan za Švedsku, rekao je tamošnji premijer Ulf Kristersson.
“U izjavi, mi sa švedske strane obvezujemo se da ćemo nastaviti ispunjavati sve svoje obveze prema trilateralnom memorandumu iz Madrida.”
Riječ je o memorandumu o razumijevanju koji su Turska, Švedska i Finska potpisale u lipnju prošle godine. Iz Budimpešte su poručili da će Mađarska podržati pristupanje Švedske ako to učini i Turska.
U NATO želi i Ukrajina, a predsjednik Volodimir Zelenski ponovio je tu težnju rekavši kako je njegova zemlja praktički već dio Saveza. No, na Twitteru je kritizirao Savez i napisao kako je “bez presedana i apsurdno da se ne postavlja vremenski okvir ni za poziv ni za članstvo” dodajući kako se čini da u Savezu nisu spremni za takvu odluku. No, ako bi Ukrajina u trenutku rata pristupila NATO-u u sukob bi direktno uvukla sve saveznike. ‘Nadam se da smo svjesni odluka koje se donose’, poruka je koju je s NATO Summita poslao hrvatski predsjednik Zoran Milanović:
Reproduktor audiozapisa“Pozivamo ovo, ono, pozivamo Ukrajinu u članstvo NATO-a, a s druge strane ima onih koji još uvijek ne žele priznati Kosovo. To nisam radio da napakostim Srbiji, no sam naglasio, smatram da je to u njihovom interesu – i oni moraju odlučiti kako će i što će. Ne možemo igrati tu nekonzistentnu igru gdje s nama sjede premijeri i predsjednici Albanije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, koji su već godinama dobrodošli u najdelikatniji i najdemokratskiji vojni savez na svijetu, a da ih se u pregovorima za EU drži negdje tamo – nigdje. To je čak diskriminacija.”
Dodajmo da će predsjednik Republike danas u Vilniusu sudjelovati na sastanku Sjevernoatlantskog vijeća za šefove država i vlada te na sastanku NATO-Ukrajinske komisije za šefove država i vlada, a poslijepodne idu u Ruklu gdje će posjetiti hrvatske vojnike koji sudjeluju u Borbenoj grupi pojačane prednje prisutnosti NATO-a u Litvi smještene u NATO bazi eFP BG L.