MAKSIMIRSKA PRIČA: Kako će izgledati nove vizure stare poznate četvrti

maksimir, tematski parkovi

Piše: Branimir Fagač

Gradski zastupnici donijeli su odluku o povećanju sredstava za financiranje mjesne samouprave za 100, 2 milijuna kuna, a pred Vijećima gradskih četvrti, pa tako i one Maksimira, donošenje je planova malih komunalnih akcija i “slatke brige” oko namjenskog raspoređivanja dodatnih sredstava.

Mjesna se samouprava, znamo, financira prema odluci – pet posto ostvarenih proračunskih prihoda u prethodnoj godini, umanjeno za prihode od zaduživanja, pa je prvotni planirani iznos bio 149,5 milijuna kuna. Nova skupštinska odluka, tu je svotu značajno uvećala, ali isključivo za stavku malih komunalnih akcija, a ne, primjerice, za naknade za rad članova vijeća gradskih četvrti ili mjesnih odbora.

Sredstva za male komunalne akcije u gradskim četvrtima  raspoređuju se prema omjeru broja stanovnika, površini gradske četvrti i prema veličini potreba za komunalnim opremanjem, a u realiziranju namjenskih sredstava iz ovogodišnjeg proračuna svakako prednjači gradska četvrt Maksimir, koja ove godine ima na raspolaganju 12,8 milijuna kuna, što je 5,2 milijuna kuna više od sredstava dobivenih za prošlu kalendarsku godinu.

Dječji tematski parkovi

„Na samom početku svog mandata sam rekao da su nam djeca najbitnija. Naime, ogromna sredstva ulažemo u osnovne škole i dječje vrtiće. S druge strane, želja nam je prilikom rekonstrukcije javnih površina raditi ciljane tematske parkove za djecu, jer znamo da uz igru i zabavu ona zapravo uče i najbolje razvijaju motoričke sposobnosti“, ističe predsjednik Vijeća gradske četvrti Maksimir Stanko Gačić.

Zaista, prošle je godine realiziran projekt dvaju tematskih parkova: u ulici Lavoslava Schwarza na temu srednjevijekovne utvrde i na Bijeničkoj cesti 97, kod kazališta “Žar ptica”. Nadalje, Maksimir je jedina gradska četvrt koja je postavila video nadzor na sve važnije javne gradske objekte (Centar za kulturu i informacije Maksimir, kazalište “Žar ptica”…), ali i na osnovne škole, dječje vrtiće, domove zdravlja i  neke  javne površine. Izaći ćemo u susret i Gradskim grobljima od kojih smo dobili zamolbu za postavljanjem video nadzora na groblje u Remetama.

Planovi za ovu godinu već su iskristalizirani: rekonstrukcija desetak javnih površina, parkova i dječjih igrališta, među kojima je park Narodne zaštite na Ravnicama, dječje igralište na križanju Bukovačke ceste i Barutanskog jarka kod Mjesne samouprave Maksimir i dječje igralište na prostoru Trga Otokara Keršovanija, ulice Marijana Salopeka i ulice Frana Tućana, pri Mjesnom odboru Maksimir.

Vijeće gradske četvrti Maksimir ne opterećuje se planovima malih komunalnih akcija i novcem koji imaju. Prije dvije godine raspolagali su s 8,5 milijuna kuna, a realizirali radove u vrijednosti od 21 milijun kuna, dakle 2,5 puta više. Impresivno, zar ne? Građanima je u konačnici potpuno svejedno iz kojih se izvora što financira. Bitno je da oni realni i opravdani zahtjevi u konačnici budu realizirani, odnosno da  dobiveni novac bude usmjeren na jedan konstruktivan i konkretan način, te da ga se namjenski pametno iskoristi.

Zvižduk s Bukovca

Iako su sva dosadašnja postignuća Vijeća gradske četvrti Maksimir hvale vrijedna, odgovorni, ohrabreni povećanjem sredstava za financiranje mjesne samouprave, ne namjeravaju posustati i marno planiraju buduće korake. Na Bukovcu, točnije na Požarinju dovršen je novi objekt mjesne samouprave, a tehnički se pregled očekuje početkom ožujka. Ostaje urediti lokaciju, dakle, II. i VIII. Požarinje, pripadajuća parkirališna mjesta, nogostupe, biciklističke staze, te izvršiti rekonstrukciju dječjeg igrališta i urediti športski teren.

U suradnji s Gradskim uredom za kulturu, obrazovanje i šport jedna od kapitalnih investicija koja je u pripremi odnosi se na rekonstrukciju 56 godina stare osnovne škole Bukovac, u kojoj su tek prošle godine (27. listopada) riješeni imovinsko – pravni odnosi. Sigurnost učenika i nastavnika alarmantno je ugrožen, jer je dvije trećine škole u jako lošem stanju, pa se planira dogradnja jednog novog krila.

“U razgovoru sa čelnim ljudima Gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i šport, ali i s gradonačelnikom Milanom Bandićem, istaknuo sam da bi bolje rješenje bila rekonstrukciju cijele škole, jer sama dogradnja  krila ne rješava probleme. Rekonstrukcijom bi se obuhvatile i okolne ulice, pa bi se rješio i goruči problem prometa oko same škole“, uvjeren je predsjednik Vijeća gradske četvrti Maksimir, Stanko Gačić.

Ovogodišnji proračuni gradskih četvrti

Donji grad 7,5 milijuna kuna; Gornji grad – Medveščak 9 milijuna kuna; Trnje 8,9; Maksimir 12,8; Peščenica – Žitnjak 16,2; Novi Zagreb – istok 11,2, Novi Zagreb – zapad 22,3; Trešnjevka – sjever 10,9; Trešnjevka – jug 14,1; Črnomerec 12,1; Gornja Dubrava 20; Donja Dubrava 9,5; Stenjevec 11,9;  Podsused – Vrapče; Podsljeme 10,2; Sesvete 37,5 i Brezovica 21 milijun kuna.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!