LOVRIĆ O KUPNJI STARIH TRAMVAJA: Nijemci bi nam trebali platiti za zbrinjavanje otpada

Gradski zastupnik Ivica Lovrić je pred novinarima, koji su se okupili ispred ZET-a u Ozaljskoj ulici, rasvijetlio po njemu kriminalni modus operandi u nabavci Tomaševićevih polovnih tramvaja.

Izvor: Media servis

Lovrić tvrdi kako su predstavnici ZET-a na čelu s Markom Bogdanovićem i Sinišom Uglikom odlazili u Augsburga desetak puta prije nego što su raspisali javnu nabavu za tramvaje. Njihovi odlasci bili su u svrhu pribavljanja detaljnih specifikacija spornih tramvaja na temelju kojih su potom raspisali natječaj. Na inzistiranje Bogdanovića ignorirala su se mišljenja stručnjaka ZET-a da je to štetan posao, a on je sve aktivnosti u pogledu nabavke dogovarao izravno s Tomaševićem. Riječ je dakle o trgovini utjecajem, pogodovanju te zlouporabi položaja i ovlasti.

– Umjesto da Nijemci plate za zbrinjavanje starog otpada, mi ga otkupljujemo i dovozimo u Zagreb. Ovdje nije samo riječ o kupovini tih starih tramvaja već i financiranju njihovog održavanja – ukazao je Lovrić na neodrživ model kupnje njemačkih polovnih tramvaja.

ZET ima 277 tramvajskih garnitura, od kojih je za puni vozni red u jednom danu potrebno 190 garnitura. Dolaskom Tomaševića na vlast tramvaji se prestaju održavati, tako da je na današnji dan ispravno samo 134 tramvaja. Stoga su razlike između tramvajskih vožnji umjesto 5-6 minuta u razmaku i po 20 minuta.

Napomenuo je kako je Grad Zagreb između 2004. i 2010. godine nabavio 142 tramvaja iz Končara. Trenutno ih je neispravno 38. Isto tako od 1994. do 2002. godine Zagreb je od Končara kupio 16 novih tramvaja od kojih je danas neispravno 12. Dakle, imamo 50 tramvaja zagrebačke proizvodnje koji su iste starosti ili znatno mlađi od tramvaja iz Augsburga.

Stoga se Lovrić pita zašto se redovito ne održavaju zagrebački tramvaji, odnosno zašto se ne popravi 50 neispravnih već se kupuje njemački otpad? Smatra kako je Tomašević lažnim prikazivanjem starosti tramvaja pokušao prikriti štetnost i nezakonitost ove nabave.

Preostaje nam da pitamo Bogdanovića i Tomaševića na koji način su radili nabavu, a odgovorima neka se pozabave USKOK, DORH i mediji.