LOVRIĆ I RUSAK UPOZORILI: Divlji deponij na Mirogoju, jednom od najljepših europskih groblja
Mirogoj, jedno od najcjenjenijih i najljepših groblja na svijetu u posljednje četiri godine sustavno se zanemaruje, a da stvar bude još gora, prije šest mjeseci ondje je niknuo divlji deponij, upozorili su Gordana Rusak i Ivica Lovrić, kandidat za gradonačelnika stranke Plavi grad.
“Mirogoj je pretrpio ozbiljne štete u potresu 2020. kao i u nevremenu u srpnju 2022. Bivša gradska garnitura u slučaju štete osigurala je Gradska groblja, podružnicu Zagrebačkog holdinga, u iznosu od oko 500 milijuna kuna, odnosno 68 milijuna eura. Vrlo brzo nakon potresa, povučeno je oko tri milijuna eura s te police, no aktualna gradska vlast nije potrošila ni cent”, upozorio je Lovrić.
Zbog sveopćeg nemara i nebrige Mirogoju prijete nove štete i daljnja urušavanja, navodi Lovrić te dodaje kako ga je šokirala izjava ministrice Nine Obuljen Koržinek koja je prošli tjedan rekla da je od 15 milijuna eura za obnovu arkada i Crkve Krista kralja iz Fonda solidarnosti iskorišteno tek 400.000.
“Porazno je da nitko iz gradske uprave, Zagrebačkog holdinga i Gradskih groblja Mirogoj ne spominje, kao da ih uopće ne zanima, no to me ne čudi. Tomaševića i kompaniju ne zanimaju živi Zagrepčani, a kamoli njihovi najmiliji koji ondje počivaju! Zanima ih samo gradska kasa iz koje dijele šakom i kapom svojim frendovima u udrugama”, ustvrdio je Lovrić te najavio da će od 2. lipnja, kada preuzme gradsko kormilo, žurno promijeniti situaciju na Mirogoju, okupiti najbolje stručnjake te krenuti o obnovu arkada i drugih oštećenja.
Osim obnove, na grobljima se ne provodi niti najosnovnije održavanje pa su brojna gradska groblja zarasla i zapuštena, a novitet je deponij koji je nedavno niknuo na južnom obodu Mirogoja, istaknula je sveučilišna profesorica Gordana Rusak koja radi na obližnjem Prirodoslovno-matematičkom fakultetu.
“Na potezu od Bijeničke ceste do Aleje Hermanna Bolléa i ulaza na Mirogoj odložen je otpad i to u režiji gradske uprave. Tu ima svega od zemlje i daski iz grobova, lampaša, biootpada… Radi se o materijalu koji užasno smrdi. Sad više nije problem biootpada u Zagrebu, već imamo i Jakuševec koji se stvara na leđima mrtvih a pate živi”, kazala je zastupnica. O situaciji je upozorila javnost prošlog tjedna, a vlastodršci su krenuli u sanaciju, baš kao i u Kozari Boku gdje je nakon prijave EPPO-u krenulo čišćenje te podjela kanti i kontejnera Zagrepčanima.
“U sjevernom dijelu grada posvuda niču deponiji i to u režiji možemovaca. Dok od Zagrepčana budu disciplinirani, oni sami odlažu bez ikakvog reda i plana. Još nismo zaboravili gušenje od smrada na Čretu, a već imamo novi koji je još opasniji jer tu ima i biološkog materijala, moguće i ljudskih ostataka što je potencijalno opasni otpad. U prvim lijepim danima širio se neizdrživ smrad, ako se ne ukloni, imat ćemo novi Čret i stanovnici četvrti Maksimir i Gornji grad – Medveščak ponovno neće moći disati”, zaključila je.