KAD UBIJA “KAROSHI”: Zašto se u Japanu sve više umire zbog prekomjernog rada

osaka, japan, radnici

Sve je više odštetnih zahtjeva u Japanu zbog smrti koja je posljedica prekomjernog rada. Ta je pojava poznata kao fenomena pod nazivom “karoshi”, koji sve više pogađa mlade i žene u Japanu.

Broj odštetnih zahtjeva povećan je u posljednjih godinu dana na 1.456. Problemi su najveći među zdravstvenim radnicima, građevini, špediciji i socijalnim uslugama. Razlog – u tim granama nedostaju radnici.

Generalni sekretar Nacionalnog savjeta za zaštitu žrtava “karoshija”, Hiroshi Kavahito misli kako je broj i deset puta veći, ali ga vlasti s razlogom prikrivaju.

“Osnovni problem je smanjenje broja radnih sati, ali vlada ne čini dovoljno u tom smislu”, rekao je on.

Nekada su najčešće žrtve bili muškarci, oko 90 posto, ali danas ima sve više žena.

Japan nema pravno određene limite za radne sate, ali ministarstvo rada priznaje dva tipa “karoshija” – smrt od kardiovaskularnih bolesti zbog prekomjernog rada i samoubojstvo zbog mentalnog stresa nastalog zbog problema na radnom mjestu.

Za smrt kao posljedicu kardiovaskularne bolesti smatra se da je “karoshi” ako je radnik radio prethodni mjesec 100 prekovremenih sati, ili 80 sati prekovremeno tijekom dva ili više mjeseci.

S druge pak strane, samoubojstvo se za odštetu priznaje ako je pojedinac radio 160 sati ili više tijekom jednog mjeseca, ili više od 100 prekovremenih sati tijekom tri uzastopna mjeseca.

U posljednje četiri godine broj samoubojstava u Japanu koji su povezani s poslom i radnim mjestom povećan je među 29-godišnjacima i mlađim za 45 posto, a kod žena za 39 posto.