IZVJEŠĆE ZA EUROPU: Silno raste internetsko nasilje među djecom od 11 do 15 godina
Prema nedavnom izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Europu, koje pokriva 44 zemlje, uočen je porast internetskog nasilja među djecom od 11 do 15 godina na 16 posto, u usporedbi s 13 posto u prethodne četiri godine.
Hans Kluge, regionalni direktor WHO-a za Europu, naglasio je potrebu za rješavanjem svih oblika nasilja među djecom. Izvješće je, kako je rekao, poziv na buđenje za sve nas.
Studija “Zdravstveno ponašanje u djece školske dobi” otkrila je da je 15 posto dječaka i 16 posto djevojčica izjavilo da su doživjeli internetsko nasilje u posljednjim mjesecima. Izvješće je istaknulo utjecaj pandemije COVID-19 na ponašanje adolescenata, s posebnim naglaskom na rastuću važnost virtualnih oblika vršnjačkog nasilja.
Iako je internetsko zlostavljanje poraslo, drugi oblici zlostavljanja ostali su relativno stabilni, s blagim porastom. Najviše stope internetskog zlostavljanja zabilježene su u Bugarskoj, Litvi, Moldaviji i Poljskoj, dok je Španjolska prijavila najniže stope.
Kluge je naglasio da čak i male promjene u stopama zlostavljanja mogu imati duboki utjecaj na dobrobit adolescenata, koji provode do šest sati na internetu svaki dan. Izvješće je također otkrilo zabrinjavajući trend: jedan od osam adolescenata priznaje da zlostavlja druge putem interneta, što je porast od tri posto u odnosu na 2018. godinu.
Unatoč stabilnim razinama fizičkog maltretiranja, studija je naglasila hitnu potrebu za svjesnošću i intervencijom. Poziva se na povećanje ulaganja u praćenje različitih oblika vršnjačkog nasilja i zagovara edukaciju mladih, obitelji i škola o internetskom zlostavljanju.
Izvješće je dodatno naglasilo važnost reguliranja platformi društvenih medija kako bi se smanjila izloženost internetskom zlostavljanju. Također je primijetio da socioekonomski status roditelja ima minimalan utjecaj na ponašanje djece, osim u Kanadi, gdje su mladi slabijeg socioekonomskog statusa bili podložniji maltretiranju.