IZ STRUČNOG KUTA: Trgovska gora najbolja je lokacija za odlaganje radioaktivnog otpada
Dijalog s lokalnom zajednicom i pronalaženje optimalnog rješenja za izabranu lokaciju za zbrinjavanje radioaktivnog otpada bio je cilj konferencije o uspostavi Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori nedaleko od Dvora.
Konferenciju su organizirali Srpsko narodno vijeće i (SNV) i Općina Dvor, a sudionici su prvoga dana posjetili NE Krško, zatim je u Zagrebu održana panel-rasprava “Izazovi zbrinjavanja nuklearnog otpada na području općine Dvor: uloga i prava lokalne zajednice”, a zadnjeg dana konferencije, u srijedu, sudionici su posjetili lokaciju budućeg skladišta nisko i srednjeradioaktivnog otpada.
U središnjem Dnevniku na tu temu gostovao je dr. sc. Tonči Tadić, fizičar i stručnjak za nuklearnu energiju. Rekao je kako je Trgovska gora dobra lokacija jer je ona “plod desetogodišnjih studija traženja lokacije”.
– Radi se o lokaciji s najmanjom vjerojatnošću za potres. I to čak za potres s povratnim periodom od deset tisuća godina. Ona je 30 i nešto kilometara daleko od najbližeg geološkog rasjeda. To je ujedno granitno gorje, bez podzemnih voda. Daleko je i od naselja. Puno je manje rizična od bilo koje druge lokacije u Hrvatskoj, istaknuo je za HRT Tadić.
U nastavku je kazao kako “to neće biti radioaktivni Jakuševec”.
– Šprice i doze, rukavice, kombinezoni, kad se nekome daje marker za CT ili za rendgen, stare rendgenske cijevi, radioaktivni izvori iz bolnica ili iz instituta i industrije, to ide tamo. U olovnim kontejnerima, zavareno u inoks-cijevi, zaliveno u betonske blokove od kubnog metra. To je standardna procedura, objašnjava.
‘Hrvatska to negdje mora zbrinuti’
– Hrvatska to negdje mora zbrinuti, naglasio je u nastavku.
– Kako je to do sada rađeno je jako loše. Mi smo jedina članica EURATOM-a koja to nema sustavno riješeno. Sad se to čuva u nekim skladištima, nešto u Institutu za tumore, nešto na Rebru, nešto na Ruđeru, nešto u tvornicama. Cilj je da Hrvatska to sve stavi na jedno mjesto. Ponavljam – olovo, inoks, betonski blok, istaknuo je.
Posebno je naglasio kako ondje “nikada neće biti nuklearno gorivo”.
– To će biti samo radioaktivni otpad, kazao je Tadić.