IZ STRUČNOG KUTA: Pobjeda Harris značila bi kontinuitet, a pobjeda Trumpa velike promjene
Sve oči uprte usmjerene su u Sjedinjene Države. Očekuje se neizvjesna borba između Kamale Harris i Donald Trumpa. Vlatko Cvrtila, geopolitički stručnjak i rektor Sveučilišta Vern, kazao je kako bi pobjeda Harris znači politiku kontinuiteta, dok bi pobjeda Trumpa značila velike promjene.
– Harris je kasno ušla u utrku i nije mogla u predizbornoj kampanji značajno promijeniti priču o nekim politikama u odnosu na ono što je radio Biden, ona mu je bila potpredsjednica i prema tome to je jedna vrsta kontinuiteta. Očekuje se da će demokrati odnosno Harris zadržati ključne pozicije u ekonomiji i vanjskoj politici koje je provodio Biden, rekao je Vlatko Cvrtila u središnjem Dnevniku HTV-a.
Trump je u prošloj predizbornoj kampanji i mandatu bio dosta orijentiran prema pitanjima koja su bila vanjskopolitička, ali i prema pitanjima koja su izazivala određeni strah u biračkom tijelu. Sada ima istu ili sličnu retoriku.
– On je najavio velike ekonomske promjene, da će uvesti carine na proizvode iz Kine i iz drugih država, kaže da će smanjiti poreze, samo je pitanje kako će se onda puniti proračun. Puno je govorio o migrantima, najavio je da će sve kriminalce vratiti u svoje države, itd. Sigurno bi to bila potpuno drugačija politika u odnosu na onu koju sada provodi predsjednik Biden, ustvrdio je Cvrtila.
Trump će nastaviti svađu sa saveznicima u NATO-u
Cvrtila vjeruje da će Trump, ako pobijedi, nastaviti svađu sa saveznicima u NATO-u i izolacionističku politiku SAD-a.
– On je dosta poremetio odnose sa zapadnim saveznicima u NATO-u, imao dosta primjedbi prema Europi, ali Europa se tada nije osjećala ugroženom jer su imali jakog lidera, njemačku kancelarku Angelu Merkel. Sada to Europa nema, pa je zabrinutost puno veća da bi Trumpovi potezi mogli izazvati ozbiljne poremećaje unutar zapadnog svijeta, a taj zapadni svijet bi sad trebao biti jedinstven jer ima ozbiljne geopolitičke izazove. U vanjskopolitičkom smislu, on se nije libio poduzimati radikalne poteze, a posljedice su bile vrlo ozbiljne. On je izašao iz Pariškog sporazuma, napravio je određene stvari koje su poremetile status SAD-a kao velike sile u međunarodnom prostoru, kazao je Cvrtila.
Trumpova pobjeda značila bi zaokret u politici SAD-a prema ratu u Ukrajini. Cvrtila smatra da bi Trump uzdrmao pomoć prema Ukrajini te je na određeni način prisiljavao da krene prema pregovorima.
– Ukrajina u ovom trenutku ne pomišlja na pregovore jer je postavila sasvim drugačije političke i vojne ciljeve. Dakle, to bi bio prije svega veliki pritisak. Znamo kakvi su njegovi stavovi prema Bliskom istoku. Tu bi opet došlo do određenih promjena i pritisaka. Joe Biden i njegova administracija su jako nervozni i nezadovoljni s onim kako ih je Netanyahu slušao, odnosno nije slušao, i produžavao krizu te cijelu situaciju doveo do ruba pucanja i velike ekspanzije mogućnosti za dodatne eskalacije, rekao je Cvrtila.Carine na kineske proizvode ugrozile bi ekonomske inetrese SAD-a
Komentirajući carine prema proizvodima iz Kine, Cvrtile ističe kako je to možda samo predizborna priča jer bi u stvarnosti moglo dugoročno ugroziti ekonomske interese SAD-a.
– Znamo da je u prošlom mandatu podigao carine, pa i na neke europske proizvode, ali to nije pomoglo industriji SAD-a, pogotovo autoindustriji. Ako podigne carine i dalje će se kupovati kineski automobili. To će značiti samo skuplji život američkim građanima, a to mu svakako ne bi trebao biti ekonomski cilj. Isto tako, ako poveća carine na neke kineske proizvode koje koriste kompanije u SAD-u, to znači da će njihovi proizvodi biti skuplji. Kad se zbroji, u ekonomiji nema avantura i dugoročno bi to moglo ugroziti i ekonomske interese SAD-a, rekao je Cvrtila.
Kazao je kako je teško prognozirati tko će pobijediti.
– Ako gledamo ispitivanja javnog mnijenja, onda su vrlo podijeljeni, ili 50-50. Kladionice daju prednost Trumpu. Ozbiljni analitičari ne mogu reći nedvojbeno. Jedino se određuje prema nekim željama, zaključio je Cvrtila.