IZ STRUČNOG KUTA: Hrvati sve više dižu kredite – evo i zašto

Prošla godina bila je plodna za banke. Uz dobit od milijardu i 350 milijuna eura pohvalili su se da je to trećinu više nego godinu dana prije.

Kamatne stope građanima nisu značajnije rasle pa je bilo više stambenih, ali i gotovinskih kredita.

Prošle su godine u porastu bili stambeni krediti, 10 posto. Međutim, i nenamjenski gotovinski krediti rasli su 12 posto što je veliko iznenađenje, ali i dobar pokazatelj kvalitete života.

“To je u korelaciji s rastom prosječne plaće u Hrvatskoj koja je u siječnju isplaćena za prosinac bila 13,9 posto veća u odnosu na prošlu godinu”, objašnjavam za RTL ekonomski analitičar Velimir Šonje.

Banke su lani imali 1.34 milijarde eura dobiti. Najmanje od svega tu su dobit generirala kućanstva, odnosno njihovi neto kamatni prihodi. Kad je inflacija rasla, nama je rasla najviše, i do 12 posto. Zato sada kad pada itekako osjetimo pad. Trenutačno je oko 4.1 posto, a ide još dolje, prema najavljenih 2 posto.

Velimir Šonje (Foto: Screenshot)

“To će njih sigurno pokrenuti na smanjenje kamatnih stopa. Ne treba očekivati brzo, ne treba očekivati mnogo. Trenutno je konsenzus da bi u lipnju, a ako ne tada, onda u kolovozu ili rujnu, moglo doći do smanjenje za 0,25 posto”, priča Šonje.

Kamatni prijenos u Europi najmanje je pogodio Hrvatsku, i to najmanje kućanstva. Za usporedbu uzmimo stambeni kredit na 20 godina. Razlika u mjesečnom anuitetu osobi koja je u Hrvatskoj podignula kredit u prosincu 2021. u odnosu na onu koja ga je digla u prosincu 2022. bila bi 82 eura. U Sloveniji 160, a u Njemačkoj plaćaju gotovo 190 eura više.

Rast cijena nekretnina nije u korelaciji s kamatnim stopama, a to je tržište u ovom trenutku sve samo ne povoljno.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!