IZ STRUČNOG KUTA: Bolje vođeni gradovi mogu imati niže porezne stope, a građani veće plaće
Novom poreznom reformom u idućoj godini smanjit će se gornje granice poreza na dohodak dok će se povećati osobni odbitak – pa će se gradovima, općinama i županijama smanjiti izvori prihoda.
Istodobno, zbog rasta zaposlenosti, plaća te inflacije – lokalne vlasti bilježe znatan rast prihoda od tog poreza. U Zagrebu, Splitu, Rijeci, Šibeniku i Zadru kažu da zbog porezne reforme neće rasti cijene komunalnih usluga.
Ekonomski analitičar Boris Podobnik gostujući u središnjem Dnevniku HRT-a rekao je da je dobro što je Vlada to prebacila na općine i gradove. Smatra da gradovi koji su bolje vođeni mogu imati niže porezne stope, što znači da građani mogu imati veće plaće.
– Mislim da je građanima najvažnije kada prime plaću i plate ono što moraju, da im ostane što više u džepu. Taj novac je jako bitan, ali bitno je i ono što im država nudi, ne samo lokalna samouprava, a to je naprimjer mogu li birati bolnicu. Kada ste bolesni, ništa ne znači što vam država može osigurati besplatno zdravstvo ako ćete doći na red za godinu dana. Definitivno je građanima najbitnije koliko im ostaje u džepu i kakva prava imaju, kaže.
U Hrvatskoj postoje velike razlike u poreznim stopama među općinama i gradovima, što govori o važnosti učinkovite uprave. – Postoje općine koje imaju čak 15 posto nižu stopu, a to je recimo općina Molve. Postoje i dva grada koja su vrlo uspješna, to su Sveta Nedelja i Bjelovar. Ako oni mogu zbog uspješne uprave imati 18 posto nižu stopu, onda definitivno to mogu i neki drugi, smatra Podobnik.
Vlada je donijela odluku o povećanju autonomije jedinicama lokalne samouprave, omogućivši im postavljanje vlastitih poreznih stopa na dohodak unutar određenih okvira. Podobnik smatra da je to lukav pristup.
– Ja pozdravljam takvu mjeru zato što ona na neki način uvodi tržište. Dobivate gomilu gradova i općina gdje imamo različite porezne stope i onda vi kao, recimo, poduzetnik možete odlučiti gdje ćete otići. Nije jednostavno prebaciti svoje poslovanje u neki drugi grad, ali je definitivno dobro kad vidite da postoje različite porezne stope, što znači da postoje uspješni i oni koji su manje uspješni, rekao je.
Osvrnuo se i na porez na nekretnine. Kaže kako je diskutabilno hoće li u bogatim sredinama stanovi koji su skupo plaćeni uistinu biti dostupni za mlade obitelji kojima su potrebni.
– Za Hrvate su stanovi i kuće kao zlato. Kad kupujete zlato, želite ga držati na dulje vrijeme. Želite imati nešto kao investiciju. To su radili Hrvati zadnjih nekoliko godina i upravo zato što su stalno kupovali, sve to je rapidno raslo. Međutim, ako je netko u Zagrebu kupio stan za 5-6 tisuća eura metar kvadratni, teško da će ga sad dati nekoj siromašnoj obitelji samo zato što je njoj stan potreban, zaključio je Podobnik. Zagreb je dosad primjenjivao najveće gornje stope poreza na dohodak koje plaćaju oni čija je plaća trenutačno veća od 1255 eura. Odlukom Vlade u 2025. gornje stope ovog poreza bit će niže.
– Koliko su nam rasli prihodi, toliko su nam rasli i troškovi, tako da za sljedeću godinu da nema ove porezne reforme nama bi porezni prihodi rasli preko 100 milijuna eura, a zbog ove porezne reforme zbog smanjivanja stope poreza na dohodak i povećanja osobnog odbitka nama će proračun ostati na istoj razni sljedeće godine kao ove godine, rekao je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreba.
U Zagrebu ne planiraju povećavati cijenu komunalnih usluga baš kao ni u Splitu, gdje će stope poreza na dohodak ostati gotovo na istoj razini kao i dosad.
– Proračunski prihodi su porasli, porasli su i troškovi isto tako i rashodi. Mi smo povećali plaće npr. u vrtićima za oko 70 posto od početka mog mandata isto tako i u kulturi i djelatnicima gradske uprave i tvrtkama i poboljšali smo javni gradski prijevoz, pokrenuli smo najveći investicijski ciklus u povijesti grada i to je nešto što jednim dijelom financiraju naši građani, istaknuo je Ivica Puljak, gradonačelnik Splita (Centar).
I u Rijeci se gradska blagajna dobro punila – 13 posto više nego u prvih pola godine 2023. Završeno je i javno savjetovanje o porezu na dohodak.
– Predviđeno je da od 1. siječnja 2025. stopa poreza na dohodak na području grada Rijeke bude u onom nižem dijelu 22 posto a u ovom većem dijelu 33 posto to je smanjenje i ono se kontinuirano provodi od početka mandata, rekao je Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke (SDP).
Ni Rijeka zasad ne planira dizati cijene usluga. Isto najavljuju i u Šibeniku.- Ono što sam ja i prethodno rekao grad Šibenik neće mijenjati porezne stope dakle porez na dohodak. Mi smo imali po starim stopama na 30 i 20 to ćemo zadržati. Nećemo mijenjati ni komunalne usluge i to smo izanlizirali počevši od smeća pa komunalne naknade doprinosa Šibenik je praktički u donjem dijelu tablice u usporedbi sa svim ostlim gradovima, rekao je Željko Burić, gradonačelnik Šibenika (HDZ).
U Zadru još rade analize pa ne znaju hoće li se porezne stope mijenjati.
– Što zbog inflacije porasta plaća što zbog većeg obujma zaposlenih porez na dohodak raste kao što ste vidjeli predviđa se povećanje neoporezivnog iznosa palće što će u jednoj mjeri smanjiti porezne prihode, ali očekujemo da ćemo to bez problema nadoknaditi. U ovom trenutku nije previđeno povećanje cijene komunalnih usluga, rekao je Ivan Mijolović, pročenik Upravnog odjela za financije grada Zadra.
Inače, lokalne vlasti najkasnije do kraja veljače iduće godine moraju odlučiti kolike će biti stope poreza na dohodak.