IZ STRUČNOG KUTA: Ako prevlada razum demokrati će se ujediniti oko Kamale Harris
Odustajanje Joea Bidena od predsjedničke kandidature odjeknulo je SAD-om kao i ostatkom svijeta. Mnoge to nije pretjerano iznenadilo s obzirom na Bidenovo zdravstveno stanje i gafove koji su iz toga proizašli zbog čega su čak i pojedini donatori odlučili povući financiranje predsjedničke utrke demokratskog kandidata.
U razgovoru za Media servis na preokret u američkoj izbornoj utrci osvrnuo se vanjskopolitički analitičar Božo Kovačević.
Bidenovo povlačenje za Kovačevića nije bilo neočekivano, a jedan od glavnih razloga za to bio je financijske naravi. “Ne, nije bilo iznenađenje jer su mnogi zastupnici u Kongresu iz redova Demokratske stranke to tražili od njega pa i neki istaknuti članovi poput Nancy Pelosi, a najvažnije je to što su donatori prestali davati novac Bidenovoj kampanji. A čim se on odrekao nominacije u korist potpredsjednice Harris, novac je opet počeo pristizati.”
S obzirom da je Biden već dulje vrijeme narušenog zdravstvenog stanja, za Kovačevića je…
“(…) Pomalo je nevjerojatno da u vrhu demokratske stranke još davno nisu smogli snage razgovarati s njim i uvjeriti ga da je u interesu stranke bolje da on ne bude kandidat.”
Pitanje je tko će Bidena zamijeniti u predsjedničkoj utrci odnosno tko će dobiti neophodnu potporu kako političku tako i financijsku. Kao najizglednija kandidatkinja ističe se potpredsjednica Kamala Harris koju je podržao i sam Biden. No, spominje se i žena bivšeg predsjednika Baracka Obame, Michelle Obama, a ranije se govorilo i o nekim senatorima, doduše, uz konstataciju da je prekasno da ih se učini dovoljno vidljivima i prepoznatljivima svim biračima. Kovačević tu nema puno dileme – jedino Harris ima iskustva u vođenju države.
“Michell Obama je ipak bila samo supruga predsjednika. Nije na dnevnoj razini sudjelovala u procesu donošenja odluka. Problem bi bio u tome što ako se nađe skupina delegata na demokratskoj konvenciji koji bi podržali jednog od kandidata, a da to ne bude Harris onda bi se sasvim sigurno pronašli i drugi koji bi podržali neke druge potencijalne predsjedničke kandidate i to bi moglo dovesti do uobičajenog predizbornog kaosa u okviru kojeg se razmjenjuju uvrede radi eliminacije protivnika.”
Povijest američkih demokrata, nastavlja Kovačević, pokazuje da su njihovi kandidati poslije takvih unutarstranačkih previranja uredno gubili na izborima.
“Razum navodi na zaključak da bi podrška Kamali Harris bila najbolja jer ona bi u svoju kampanju mogla prenijeti do sad prikupljeni novac za Bidenovu kampanju. Ako bi se pojavio bilo koji drugi kandidat Demokratske stranke, on ili ona ne bi imao mogućnost koristiti se tim prikupljenim sredstvima.”
Uglavnom, sve upućuje na to da bi Harris bila najbolje rješenje, a hoće li demokrati doista i donijeti takvu odluku doznat ćemo najkasnije do 19. kolovoza kada će se održati Konvencija demokrata.
“Meni se čini da, ako prevlada razum, da će se demokrati ujediniti oko Kamale Harris. Sporno može biti samo to tko će biti potpredsjednički kandidat. Ali ambicije uvijek postoje i ne možemo sa sigurnošću predvidjeti što će se dogoditi.”
Pitali smo Kovačevića i kako će se ovaj rasplet situacije odraziti na Donalda Trumpa. “Mislim da će to otežati posao Trumpu. Biden je bio relativno laka meta za Trumpa. Osobito nakon ove prije mjesec dana održane rasprave. Trump je igrajući na kartu Bidenove smanjene mentalne i fizičke sposobnosti mogao lako poentirati. Eventualnim ulaskom Kamale Harris u predsjedničku kampanju odjednom Trump postaje starac čiji kapaciteti mogu biti dovedeni u pitanje.”
S obzirom da je Harris istaknuta kao borkinja za ženska prava, to bi također moglo otežati posao Trumpu zbog moguće mobilizacije ženskog dijela populacije na izbore, dodaje Kovačević.
“K tome ona je već dobila bezrezervnu podršku tih različitih manjinskih skupina unutar Demokratske stranke. ali ključna za nominaciju i za moguću pobjedu na izborima je ipak podrška većine.”
Što se tiče Trumpove taktike protiv Harris, Kovačević kaže da će Trump svu odgovornost za ono što smatra neuspjesima Bidenove politike svaliti na Harris.
“Osobito neriješeno pitanje migracija. Potom, tu će biti primjeri iz njezine karijere kao državne tužiteljice i sasvim sigurno će njegov tim pronaći slabosti ili neke propuste u njezinoj karijeri i Trump će vjerojatno nastavljati s praksom dijeljenja osobnih uvreda očekujući da se ona u medijskom prostoru neće tako dobro snalaziti kako se snalazi on.”
U svakom slučaju, Bidenovo odustajanje od predsjedničke utrke vrlo vjerojatno je Trumpu otežalo put prema Bijeloj kući.