IZ POVJERENSTVA: Svjedočio Mesić, Šeks i Plenković neće – “a da pozovemo Luku Modrića?” – dobacio Maras
Sat vremena trajao je dogovor članova Istražnog povjerenstva za Agrokor oko svjedoka za iduće četiri sjednice, pod izlikom kronološkog svjedočenja HDZ-ova većina u Saboru predlagala je npr. sve ministre financija do 2013. zaključno sa Slavkom Linićem, ali preskočili su Martinu Dalić.
Izvješće: Media servis/Redakcija
Odbili su i prijedloge da se pozove Andreja Plenkovića, Antu Ramljaka te Vladimira Šeksa, iako je Nikola Grmoja danas objavio dokumente financijske policije koji su dostavljeni Šeksu 1994. kada je bio potpredsjednik Vlade, a koji ukazuju na nenamjensko korištenje kredita HNB-a koji su dani Agrokoru.
Milijan Brkić je dodatno predložio još neke svjedoke za iduće četiri sjednice: Željka Olujića, Stjepana Hercega i Krunislava Olujića te Nikicu Valentića.
Gordan Maras je na to dobacio Brkiću: “A da predložimo Luku Modrića?”
Podsjetimo, oporba smatra da HDZ tako odugovlači s radom povjerenstva kako bi dočekali pravomoćnost odluke o pokretanju istrage DORH-a o Agrokoru i spriječili rad Povjerenstva.
Nakon dogovora, na red je došao prvi svjedok Stjepan Mesić. Nikola Grmoja postavio je pitanje kojoj je struji pripadao Ante Todorić, lijevih ili desnih tajkuna, Mesić je odgovorio u svom stilu.
“Novac nema mirisa pa tako nema ni prevelike ideologije. To su ljudi koji su se našli u prilici da povećaju svoje bogatstvo, kupuju poduzeća i da profitiraju na privatizaciji”.
Pitao ga je i poznaje li Antu Todorića, Mesić je odgovorio da ga poznaje od sredine šezdesetih kad je bio šef općine Orahovica, a Todorić direktor firme. Kaže da su se ponovno sreli i nakon hrvatskog proljeća kada su bili u zatvoru.
Dodao je da je smatrao kako Ante Todorić ima kompetencije za ministra poljoprivrede, ali da taj prijedlog nije prošao. Grmoja je pitao Mesića je li imao utjecaja na privatizaciju, na što je odgovorio negativno. Odgovorio je i na pitanje je li Agrokor financirao njegovu kampanju.
“Tu je sve često, međutim ima onih koji bi htjeli mene umočiti na čelu s vama”, rekao je Mesić. Mesić je govorio o uvjetima u kojima se odvijala privatizacija. Kaže da je on predlagao da se dionice da radnicima bivšim i sadašnjim, te da oni odlučuju u upravi. Taj prijedlog nije prošao.
“Ono što je predsjednik Tuđman rekao, gospodarstom vlada 200-tinjak bogatih ljudi. Da, ali oni su se bogatili 300 godina. Mi smo trebali na brzinu proizvesti bogataše. Mislim da je u tome uspjeh postignut, imamo daleko više bogatih, ali i jako puno siromašnih”, tvrdi Mesić.
Da bi se kupilo tvrtku trebalo je suglasje vladajućih i onih koji su kupovali, rekao je Mesić. “Kupljena su poduzeća, rasprodana je supstanca, a radnici su otišli na ulicu. To je otprilike rezultat naše privatizacije”, kazao je bivši predsjednik Mesić.
Logika nalaže da je i u ovom slučaju bilo sprege onih koji prodaju i onih koji kupuju, rekao je bivši predsjednik.