IZ BiH SLIKE STRAVE I JADA: Mnogi su izgubili najmanje – bujica nosila kuće, ceste, automobile…
Dramatični prizori stižu iz susjedne Bosne i Hercegovine. Obilna kiša aktivirala je brojna klizišta i uzrokovala velike poplave u sjevernome dijelu Hercegovine i središnjem dijelu Bosne.
Izvor: Media servis
U stravičnoj nepogodi ima i sve više ljudskih žrtava, a situacija na terenu je vrlo ozbiljna. Srećom u Hrvatskoj je situacija pod kontrolom.
“Poslije 2014. godine ovo je jedna od najtežih situacija koja je zadesila Federaciju BiH.” Rekao je direktor Federalne uprave civilne zaštite Aldin Brašnjić. Središta više gradova u sjevernom dijelu Hercegovine i središnjem dijelu Bosne potpuno su poplavljena, a najteže stanje je u Jablanici.
Darko Juka glasnogovornik vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona: “Došlo je do ozbiljnih odrona, klizišta, plavljenja i izlijevanja rijeka. Imamo informacija da su na Drežanki neki mostovi odneseni, da su urušene ceste prema Risovcu, prema Rami. Odroni su prema Konjicu u smjeru Mostara. U ovom trenutku je fokus naravno na spašavanju ljudskih života.”
Više desetaka osoba je poginulo ili nestalo. U potragama su angažirani i federalni timovi za spašavanje na vodi. Odlučila je tako federalna vlada koja je na izvanrednoj sjednici proglasila stanje prirodne katastrofe na području cijele Federacije, a formiran je i krizni stožer.
Potpredsjednik Vlade i ministar razvoja i poduzetništva Vojin Mijatović: “Zadesila nas je strašna katastrofa. Molim sve ljude koji se nađu ugroženim, zna se koji su brojevi. Bez obzira gdje se nalaze reagirat će Civilna zaštita i spasilački timovi. Bitno je da ostanemo pribrani, kompletna vlada je na terenu, sve su institucije na terenu. Nemojte imati dilemu da ćemo u kapacitetu onoga što imamo raditi sve da spasimo ljude i da automatski krenemo u saniranje prohodnosti puteva i štete.”
Na terenu je i helikopter EUFOR-a koji sudjeluje u evakuaciji i spašavanju civila. Zbog aktiviranog odrona 200 metara pruge ostalo je visjeti u zraku pa je željeznički promet na relaciji Sarajevo – Čapljina obustavljen do danjeg. Brojne kuće su u odronima uništene, a na pitanje moglo li se bolje reagirati u prevenciji Brašnjić je odgovorio:
“U ovom svemu nije zakazao sistem. Zakazao je sistem prethodnih godina koji nije radio i ostale službe van Civilne zaštite koje trebaju konstantno čistiti i uređivati korita, prohodnost puteva da uvijek bude prisutna. Međutim to se ne radi, to se uvijek sjetimo kada dođe ovakvo stanje.”
Sućut i pomoć susjedima uputio je hrvatski državni vrh. Predsjednik Zoran Milanović s Facebooka je poručio: “Svim građanima prijateljske i susjedne Bosne i Hercegovine, posebice onima koji su izravno pogođeni ovom katastrofom, ali i vlastima Bosne i Hercegovine poručujem kako je Hrvatska solidarna i spremna pomoći koliko god treba. Materijalna šteta će se nadoknaditi, ali izgubljeni životi nenadoknadivi su i zato sam posebno tužan zbog tragedije koja je pogodila ljude Bosne i Hercegovine.”
Pomoć je ponudio i premijer Andrej Plenković: “Spremni su helikopteri od strane HV-a, mehanizacija, vatrogasne postrojbe, Crveni križ…što god bude trebalo mi ćemo pomoć.”
On je zajedno s ministrom branitelja Tomom Medved0m obišao poplavom pogođena područja u Ogulinu nakon izlijevanja rijeke Dobre. “Prema ovome što sada čujemo samo je otprilike 20-tak kuća poplavljeno u podrumskim prostorijama. To su uobičajene lokacije gdje se to događa, ali za sada nema nikakvih velikih šteta ili veće ugroze.”
Komentirao je premijer i situaciju na ostalim rijekama u Hrvatskoj koje prijete poplavom. “Što se tiče vodostaja Kupe kod Karlovca, sve mjere su poduzete i ne očekuju se neki veći problemi. Slična je situacija za sada i u Hrvatskoj Kostajnici kao i kod Gračaca.”
No, to ne znači da nije bilo napetih situacija, posebno na Kupi. Predsjednik Mjesnog odbora Brod na Kupi Davorin Klobučar za Media servis je rekao kako je jučer bilo vidljivo da voda raste iz sekunde u sekundu, no, dočekali su to spremno.
Klobučar kaže da postoji rješenje kako bi se takve situacije u budućnosti spriječile. “Smatramo i apeliramo na Hrvatske vode što smo rekli i njima više puta da bi morali ići na produbljenje korita rijeke Kupe kao nekada, da se vadi količina pijeska na mjestima gdje je on itekako u debelim slojeva nataložen kako bi se onda produbilo korito i kako bi onda vodena masa lakše i vrže prolazila i ne bi bilo tog izlijevanja i ne bi bilo te štete.”