IVAN TURUDIĆ: Hernadi mora u Hrvatsku u roku od 60 dana!

Foto: Screenshot/HTV
Foto: Screenshot/HTV

Mađarska mora izručiti Zsolta Hernadija Hrvatskoj najkasnije u roku od 60 dana nakon odluke Europskog suda u Luksemburgu, potvrdio je to za Media servis sudac Ivan Turudić.

Piše: Jurica Gašpar

Ovo je prvi put da je neki hrvatski sud postavio zahtjev za prethodnu odluku i pitanje, nije bilo ovakvih slučajeva do sad, tumači Turudić i ne skriva zadovoljstvo što je hrvatski zahtjev u cijelosti prihvaćen.

“‘Predati’ je zakonski izraz traženu osobu. To je dužna učiniti u roku od 60 dana. Ako to ne učini, onda ćemo mi obavijestiti Eurojust i obavijestit ćemo Europsku komisiju.”Direktora MOL-a Hrvatska tereti da je podmitio bivšeg premijera Ivu Sanadera s 10 milijuna eura kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u INA-i. Odluke Europskog suda su obavezne”, kaže Turudić i pojašnjava.

“Procedura je takva da u roku od 60 dana Mađarska mora odlučiti o europskom uhidbenom nalogu Županijskog suda u Zagrebu. Samim time USKOK bi trebao povući svoj nalog koji je izdao još u vrijeme dok se još vodila istraga. Neprirodno je i nepravno da istovremeno postoje dva europska uhidbena naloga iste države prema istoj osobi radi istog kaznenog djela, odnosno postupka.”

Bivši ministar pravosuđa Orsat Miljenić ovu odluku također pozdravlja, no pojašnjava kako se tom odlukom naglašava da mađarsku sud mora Hrvatskoj odgovoriti na zahtjev, što do sad nije bio slučaj. Druga bitna stvar je, kaže Miljenić, da postupak u kojem je Hernadi bio svjedok u Mađarskoj, ne može biti razlog da se odbije izručenje Hrvatskoj.

“Ovo ne znači da je on automatski predan Hrvatskoj. Međutim, ovo znači i da će se aktivirati europski uhidbeni nalog u bilo drugoj kojoj zemlji u kojoj on eventualno otputuje i koja je onda opet dužna postupiti prema njemu i eventualno neće imati ograde koje ima Mađarska.”

Mađarska je do sad odbijala i ispitivanje te osobe iz razloga, kako su navodili, nacionalne sigurnosti. Ako je njima nacionalna sigurnost zavisi o tome hoće li se nekoj osobi suditi ili čak ispitivati, onda je sve moguće, kaže Miljenić.

“Ako gledamo pravno, onda je ta osoba trebala biti davno u Hrvatskoj i trebalo je već biti suđenje. Mi nismo u pravnoj sferi, nažalost, nego u sferi politike. Međutim, nepoštivanje suda u Luksemburgu, može dovesti i do značajnih financijskih kazni. Opet se kroz odluku suda sve vratilo na pravni kolosjek, tako da mislim da smo ipak bliže predaji Hrvatskoj nego što smo bili prije. Puno bliže”, zaključio je Miljenić.