ISTRAŽUJEMO: Hoće li teroristički napad u Bruxellesu utjecati na referendum u Britaniji?

big ben, london, britanija, velika britanija, engleska

Teroristički napadi u Bruxellesu podigli su temperaturu u predreferendumskoj raspravi u Velikoj Britaniji. Bi li Britanci bili sigurniji u EU ili izvan nje – novo je sigurnosno pitanje koje dominira debatom uoči referenduma o članstvu u Europskoj uniji, koji će se održati 23. lipnja.

Sigurnost je jedna od ključnih tema u dosadašnjoj debati. Oni koji zagovaraju ostanak u Uniji tvrde da su Britanci tako sigurniji, oni koji zagovaraju izlazak tvrde suprotno. Najpoznatiji engleski euroskeptik, Nigel Farage, odmah nakon napada u Bruxellesu, zaoštrio je ton. “Nemojte ubiti glasnika”, poručio je, ali lijepo samo vam govorio i nakon napada u Parizu.

“Sloboda kretanja ljudi, divna ideja kad sve ide glatko, ali to je postalo sredstvo pomoću kojeg se teroristi, oružje i kriminalne grupe, kreću Europom potpuno neometano. Podsjetimo se da su oni kalašnjikovi iz pariških napada tamo došli automobilom, iz Berlina…”

Premijer David Cameron poručio je da je potpuno neprimjereno koristiti se ovom tragedijom u kampanji, no Farage se ne da smesti.

“Nemojte ni na trenutak pomisliti da samo Brexit strana ovo koristi, u zadnja 24 sata čuli smo jednog europskog dužnosnika za drugim kako ponavljaju da ova tragedija dokazuje da nam treba više europske solidarnosti i više integracije”.

Ako populizam ostavimo po strani, gola statistika pokazuje da Velika Britanija ima koristi od zajedničke unutarnje i sigurnosne politike. Šef Europola, Europskog policijskog ureda, objašnjava da se suradnja europskih policija značajno poboljšala u zadnjem desetljeću, da razmjena informacija funkcionira besprijekorno i da je Velika Britanija bitan kotač u tom mehanizmu.

Rob Wainwright kazao je BBC-u da je razina integracije britanskog s europskim policijskim i obavještajnim sustavom dosta visoka.

“I svaki dan vidim koristi koje od toga imaju britanski policajci. Uz pomoć europskog uhidbenog naloga s ulica je maknuto 1 000 ozbiljnih prijestupnika svake godine. Granična policija ima uvid u jedinstvenu bazu podataka od 300 000 traženih kriminalaca i nestalih osoba.”

Kompletan kabinet konzervativne Vlade Velike Britanije aktivno zagovara ostanak u Uniji, nakon što je premijer David Cameron od Europske unije isposlovao velike ustupke. Cameronu je ovo biti ili ne biti. Ako se Britanci odluče na izlazak, njegova je politička karijera završena.

U najvećeg Cameronovog rivala prometnuo se ekscentrični gradonačelnik Londona, također konzervativac, Boris Johnson.

“Zadnja stvar koju sam htio je ići protiv Camerona, protiv Vlade. Mnogo sam razmišljao i bit ću za izlazak, jednostavno želim bolje uvjete za Britance. Ima mnogo za dati konzervativnoj stranci i ovoj zemlji, ali u ovoj temi je u krivu. Došao je do krivog zaključka.

“Ono što posebno brine jest da nitko nema odgovor na pitanje što ako? Što ako se Britanci odluče na izlazak, koji je plan B? Premijer Cameron to je nazvao skokom u nepoznato. No taj skok vjerojatno baš i neće biti toliko nepoznat. Izgledno je da će se, baš kao i u slučaju Irske i Lisabonskog ugovora, Britanija i EU vratiti za pregovarački stol, a referendum ponoviti.

Mila Moralić, Media servis

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!