ISTRAŽNO ZA IMUNOLOŠKI: Što je do sada rečeno o propasti tog važnog zavoda?
Krajem ovog mjeseca Povjerenstvo za Imunološki zavod što su oformili Grad Zagreb i resorno Ministarstvo treba predstaviti novu lokaciju i troškove spašavanja te za Hrvatsku strateški važne proizvodnje. Za to vrijeme istražno povjerenstvo propituje razloge propasti nekad uspješne tvrtke, s tradicijom dugom 124 godine.
Izvješće: Vlatka Koren (Media servis)
Skoro dvadeset godina Imunološki zavod čeka mjere za nastavak nekad uspješne proizvodnje antivirusnih cjepiva, krvne plazme i ostalih pripravaka. Nedavni partnerski dogovor Grada i Ministarstva zdravstva vratio je nadu, kaže sindikalistica Imunuloškog Lidija Jagarinec.
Kroz četiri, pet godina Zavod bi trebao proraditi na novoj lokaciji uz investiranje oko 40 milijuna kuna prema prvim procjenama.
”Naravno da bi bilo najidealnije da je to država. Ali obzirom da ona ne može, jedino koga vidimo kao partnera je Grad Zagreb. Prije tri godine smo još pozdravili pismo namjere, ne zato što volimo gradonačelnika, nego zato što grad smatramo institucijom i nijedna odluka ne može proći bez odluke Skupštine. Tako da ono nije ničija privatna prčija pa će završiti negdje. Barem se nadam”.Jer svaki dan odugovlačenja s ponovnim pokretanjem proizvodnje dodatni je gubitak od desetak tisuća eura, podsjeća Jagarinec.
”Da se krenulo raditi prije 20 godina, bilo bi jeftinije, da se krenulo prije četiri godine ili dvije bilo bi jeftinije”, upozorava sindikalistica u Imunološkom.
U nizu predlaganih rješenja bilo je i ono 2015. inicijative Visia Croatica koja je uspjela animirati čak oko 30 tisuća građane. No tadašnja Vlada odlučila je dioničko društvo preoblikovati u javnu ustanovu pod Ministarstvom zdravstva. Odbijena je ponuda Visia Croatice pa je oko šest milijuna kuna vraćeno građanima, koji su uplatom uloga podržali ovaj projekt spasa Zavoda od tajkunizacije.
Ivan Rude, jedan od članova inicijative i bivši šef NO Imuloškog, ukratko objašnjava činjenicu da se 20 godina nije uspjelo naći rješenje.”To vam je jednostavna jednadžba. Ako je kriv menadžemnt, pogrešan ili da ne kažem čak i kriminalan potencijalno, onda je kriv vlasnik (država op.a.) koji je ili budala ili to namjerno radi. Ili ne zna raditi ili namjerno radi”, jasan je Rude.
Davno prije istražnog povjerenstva bilo je poznato da je tvrtka u Rockfellerovoj, proizvodna, ali i lokacijska ‘zlatna koka’. Ili kako je nedavno posvjedočio bivši ministar zdravstva Rajko Ostojić, podsjetivši na interes Grada Zagreba i gradonačelnika za preuzimanje Imunološkog zavoda.”To je bio biser hrvatske znanosti, europske znanosti. Na kraju je ostao arhitektonsko-građevinski problem. U kojem je možda i interes i Grada Zagreba, evo sad mi je sinula ta ideja. Možda je grad zainteresiran za arhitektonsko-građevinski dio Imunološkog zavoda. Ne znam, presumpcija”, svjedočio je Ostojić.
Voditelj razvoja i istraživanja u Zavodu, zviždač Srećko Sladoljev svjedočio je o početku sustavnog uništavanja Zavoda i smjena uprava zbog privatizacije. Počelo je 1990. koju je Zavod dočekao s kapitalom od oko 25 milijuna kuna od prodaje antitetanusnog cjepiva JNA. ”Cijela vrhuška u to vrijeme 2009., 2010. tada je bila premijerka Jadranka Kosor, namještali su Imunološki zavod Domagoju Miloševiću koji je pokušao doći do njega bez kune kapitala”, rekao je Sladoljev.
”Za to imate dokaze?”, pitao je Ivan Vilibor Sinčić, šef povjerenstva, koji je i inicirao njegovo osnivanje, obrazloživši to potrebom da se ”utvrde grobari Imunološkog”.
”Za to sve imam dokaze”, ponovio je Sladoljev. To je laž, poručuje Domagoj Ivan Milošević, zaključivši da je Zavod ’90-ih imao perspektivu, a da je danas tu gdje je upravo zbog ljudi poput Sladoljeva.
O zastarjelim kapacitetima zbog kojih Zavod nije ukorak s konkurencijom govorio je i bivši ministar Andrija Hebrang. Je li u ovih 20 godina u i oko Zavoda bilo marifetluka? Koliko je poznato Ostojiću, koji je 2000-ih bio u Nadzornom odboru Zavoda, nije.
”Nikakvih nezakonitosti nisam primijetio definitivno u radu aktualne Uprave koja je, dakle, bila ”pod ingerencijom” tadašnjeg Nadzornog odbora”, ustvrdio je Ostojić.
Nakon kaznenih prijava, koje su ranije razmijenili Sladoljev i uprava Zavoda nije se dogodilo ništa, a hoće li isto biti i nakon istražnog povjerenstva? Ako je suditi prema jalovim zaključcima svih dosadašnjih, vrlo vjerojatno.